26.04.2024 | 14:14

Острівцем безбар’єрності та оздоровлення можна назвати обрамлену густим лісом ділянку, на якій розкинувся Медичний реабілітаційний центр «Модричі» (Дрогобицький район). Тут буквально кожний клаптик території та приміщень максимально адаптований до потреб осіб з інвалідністю: похилі спуски, поручні, пандуси, широкі дверні проходи, ліфти, санвузли, басейн зі спеціальним підіймачем «Гульмана», дитячий інклюзивний майданчик та ін.

– Наш центр функціонує з 2015 року, – розповідає директор комплексу Софія Кобилецька. – З того часу не припиняємо працювати над удосконаленням інфраструктури, модифікувати технічні реабілітаційні засоби, поліпшувати умови проживання, розробляти нові компоненти вправ для відновлення здоров’я клієнтів після інсульту, черепно-мозкових травм, порушень опорно-рухового апарату, ліквідації пошкоджень хребта тощо. Зроблено чимало, але на цьому не зупиняємося. Для прикладу, торік придбали сучасну платформу, яка дозволяє підійматися сходами особам на колісних кріслах. Це – дороге обладнання нам було необхідне для облаштування робочого місця для Павла Козака, людини з інвалідністю 1 групи, котрий працює соціальним працівником. З Павлом ми давно знайомі, оскільки надавав нам консультації як представник інших установ, а з минулого року він у нашому штаті: допомагає пацієнтам зі спінальними травмами соціалізуватися, призвичаїтися до побутових умов, вирішити різні правові чи фінансові питання, пов’язані з інвалідністю, дає поради щодо придбання колісних крісел, інших засобів реабілітації, на своєму прикладі доводить, що людина з інклюзією може й повинна жити повноцінно.

За словами Софії Олегівни, про програму компенсації витрат за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю 1 або ІІ групи вона довідалася від працівників Дрогобицької філії Львівського обласного центру зайнятості, з якими постійно контактує. За придбання підіймального механізму держава через службу зайнятості відшкодувала закладу 100 тисяч гривень, щоправда, за транспортні витрати та за встановлення платформи довелося викласти ще 80 тисяч гривень зі свого бюджету. Але таке обладнання вартує таких коштів.

П. Козак охоче ділиться думками щодо того, як працює платформа, а також демонструє, як вона функціонує. «Механізм дуже зручний у використанні, – стверджує Павло. – Завдяки йому людина на візку самостійно, без сторонньої допомоги, підіймається сходами. Платформа обладнана захисними поручнями, візок на ній може повертатися в різні сторони, встановлена оптимальна швидкість руху. Важливо й те, що натиском на кнопку платформа автоматично повертається у вихідне положення, тобто особа на колісному кріслі абсолютно автономна й незалежна від інших».

Як з’ясувалося, Павло з 12 років пересувається на колісному кріслі, але це не завадило йому стаціонарно закінчити НУ «Львівська політехніка», аспірантуру, професійно займатися спортом. Мав гіркий досвід працевлаштування. «На моє резюме звертали увагу багато роботодавців. А коли мова заходила про те, якого розміру в тій чи іншій установі дверні проходи та чи у санвузлі встановлені поручні, питання прийому на роботу заходило в глухий кут. «Керівники фірм, на жаль, у багатьох випадках готові взяти роботу працівника з нижчим рівнем кваліфікації, але на двох ногах. Прикро, що в особах з інвалідністю вони не бачать людський капітал і перспективу. Думаю, після війни настане переломний момент, хоча вже зараз у суспільстві спостерігаються позитивні зрушення».

Як повідомила Софія Олегівна, колектив Медичного реабілітаційного центру «Модричі» складається з двох сотень працівників, з-поміж котрих – десять осіб з інвалідністю. Добирати персонал допомагають спеціалісти служби зайнятості, вони також інформують про різні програми компенсації. «Десь місяць тому підрахували, що завдяки компенсаційним механізмам за працевлаштування безробітних на нові робочі місця, забезпечення роботою вимушених переселенців та осіб з інвалідністю ми заощадили майже 150 тисяч гривень власних коштів. Ще двоє наших працівників отримали у службі зайнятості ваучери для підвищення кваліфікації за напрямами «психологія» та «медсестринство». Так що співпрацювати зі службою зайнятості та користуватися державними програмами дуже вигідно», – резюмувала директор ТзОВ «Медичний реабілітаційний центр «Модричі».