08.04.2021 | 10:35

Звільнення пережити складно через те, що ця подія поєднує відразу кілька стресів: втрата джерела прибутку і тривога за майбутнє боляче б’є по базових потребах: їжа, комфорт, безпека, невпевненість, занижена самооцінка тощо.

Змінюється звичне оточення. Здавалося б, нічого страшного, але це не зовсім так. Бути частинкою певної соціальної групи – одна з наших потреб, закладена ще з часів прадавніх людей: у племені бути безпечніше, ніж без нього. Втрата регулярного спілкування з колегами викликає відчуття ізоляції, непотрібності. Отож, що ж робити після звільнення?

Крок 1. Врахуйте, що потрібний час, щоб прожити негативні емоції.

Дуже важливо випустити напругу. Можна написати листа гніву (якого ви ніколи не відправите) колишньому босу чи комусь іншому, кого вважаєте винним у ситуації. Просто вилийте на папір усе, що відчуваєте, не добираючи слів. А потім порвіть його на маленькі шматочки або спаліть.

Крок 2. Сублімуйте негатив у фізичну активність.

Можна затіяти генеральне прибирання вдома, записатися до спортзалу чи влаштувати довгі піші щоденні прогулянки. Таким чином ви уб’єте двох зайців: з одного боку – зменшите рівень стресу, з іншого – поліпшиться настрій та здоров’я.

Крок 3. Починайте планувати.

Після того, як ви дозволили собі постраждати, треба переходити у режим планування. Період між роботами найчастіше викликає страх через нерозуміння, що робити далі. Отож, напишіть на папері, з чого ви почнете пошук нової сфери діяльності, зверніться до служби зайнятості, перегляньте пропозиції працевлаштування на різних пошукових сайтах.

Крок 4. Проведіть аудит своїх «активів».

Корисно прописати власні сильні сторони, навички, уміння. Це допоможе переконатися, що ви усе ж зможете знайти роботу. Потенційні працедавці зчитують стан впевненості, тож ваші шанси під час співбесіди зростуть.

Крок 5. Займіться медитацією.

Часто втрата заробітку буває такою стресовою, бо думками ви у майбутніх катастрофічних наслідках, які ймовірно ніколи не буде. Та розум не бачить різниці між тим, що ви уявляєте, і тим, що відбувається насправді.

Якщо ви не вмієте медитувати, можна спробувати керовані медитації у мобільному застосунку «Svitlo». Там ви знайдете чимало тематичних записів українською мовою, які допоможуть впоратися з емоціями для повернення рівноваги.

Обміркуйте, яку користь ви можете отримати із ситуації, що склалася. Можливо, ви давно мріяли виспатися, провести час з дітьми чи друзями, затіяти вдома ремонт. То займіться цим, поки маєте можливість. Нові клопоти допоможуть позбутися негативних думок, пріоритетними стануть інші завдання.

Якщо ж усе перераховане не допомагає пережити звільнення і вас охопив відчай, зверніться за консультацією до психолога або психотерапевта. Фахівець підкаже, яким чином впоратися з емоціями та повернутися до норми.

За інтернет-матеріалами