21.12.2020 | 11:29

Людина споконвіку прагнула чимось займатися, щось робити, аби мати за що жити, облаштовувати побут, навчати дітей. Урешті-решт, коли праця до душі та потрібна громаді, вона приносить кожному ще й велике моральне задоволення. Власне на сторожі інтересів людини праці стоїть державна служба зайнятості, яка сьогодні відзначає тридцять років від дня заснування. Цю соціальну інституцію було створено відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР від 21 грудня 1990 року № 381 задля реалізації політики зайнятості населення та забезпечення громадянам відповідних гарантій. А вже наступного року згідно з рішенням обласної ради народних депутатів від 22 січня 1991 року № 21 утворена служба зайнятості у Львівській області, що нині має розгалужену мережу базових центрів зайнятості та філій ЛОЦЗ.

Сфера діяльності посадовців ЦЗ завжди була та залишається складною, адже пов’язана із розв’язанням болючої проблеми безробіття. Зазвичай до нас приходять клієнти, котрим потрібно не тільки посприяти у працевлаштуванні, а й відновити віру у власні сили, повернути надію на краще майбутнє, змотивувати до активної поведінки на ринку праці. А за роки існування обласної служби зайнятості допомоги у пошуку роботи потребували понад 3 млн осіб, із котрих 925 тис. або кожного третього безробітного вдалося працевлаштувати.

У разі відсутності на ринку праці прийнятних варіантів роботи безробітним пропонують освоїти нову професію чи спеціальність. Від липня 1991 року до грудня цього року професійним навчанням охоплено 235 тис. осіб, понад 94 відсотки з них уже повернулися до трудової активності і працюють за набутим фахом. До слова, вишкіл за кошти ФЗССУВБ здійснювався за 60 робітничими професіями. Приміром, на базі Львівського центру професійно-технічної освіти ДСЗ професійне навчання пройшли 30 тис. осіб. Ще 1,6 тис. жителів області отримали ваучери для підвищення рівня конкурентоспроможності на ринку праці.

З часу заснування служба зайнятості активно підтримує підприємницькі ініціативи, адже розвиток малого бізнесу – це нові робочі місця, додаткові можливості працевлаштування. Від квітня 1998 року безробітним на договірних умовах виплачувалася безвідсоткова позика для зайняття підприємницькою діяльністю, а з листопада 2000 року надається одноразова виплата допомоги з безробіття для започаткування підприємницької діяльності. Відтоді цією послугою скористалися 14,2 тис. безробітних, більшість із котрих успішно займається бізнесом і сьогодні. Цікавий момент: у рамках міжнародної співпраці з Фондом Горста Рогуша (Німеччина) у Львівському ЦПТО навчальною програмою «Досягнення успіху у підприємницькій діяльності через розвиток самомотивації» охоплено 740 слухачів-майбутніх бізнесменів, котрі перейняли досвід німецьких колег, опанували секрети побудови успішної кар’єри у сфері бізнесу, навчилися грамотно формувати цілі та аналізувати продуктивність використаного часу.

Із 2017 року на Львівщині, як і на Полтавщині, Харківщині, а з 2018-го – в окремих об’єднаних територіальних громадах Житомирської, Донецької та Чернігівської областей почала діяти експериментальна програма «Рука допомоги», мета якої – повернути осіб, залежних від державної допомоги, на ринок праці, допомогти їм стати повноцінними учасниками економічного життя, аби вони могли самостійно заробляти кошти та утримувати родини. Завдяки реалізації пілотного проєкту «Рука допомоги» за сприяння обласної служби зайнятості 145 жителів області з числа членів малозабезпечених родин і вимушено переміщених осіб отримали фінансову допомогу на загальну суму 8,96 млн грн для закупівлі обладнання та матеріалів, необхідних для відкриття власної справи. Станом на 01.10.2020 р. суб’єкти господарювання – учасники урядової програми – сплатили до державної скарбниці 5,8 млн грн податків, зборів та ЄСВ, що становить 65% від загальної суми наданих коштів.

Ефективно зарекомендував себе започаткований у 2013 році механізм підтримки суб’єктів господарської діяльності, котрі створюють нові робочі місця та забезпечують ними безробітних. Завдяки відшкодуванню працедавцям витрат зі сплати єдиного соціального внеску на нові робочі місця працевлаштовано понад 5,9 тис. осіб.

Варто наголосити, що у разі відсутності пропозицій працевлаштування на постійній основі, служба зайнятості активно пропонує клієнтам взяти участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру. До тимчасової зайнятості за роки існування ЛОЦЗ залучено 295,5 тис. безробітних, котрі відновлювали благоустрій населених пунктів, наводили лад у парках, скверах, кладовищах, садили дерева, ліквідовували стихійні сміттєзвалища та наслідки водної стихії, ремонтували приміщення шкіл, лікарень, надавали консультаційну допомогу для отримання субсидій, займалися супроводом незрячих, учасників АТО та інших соціально вразливих верств населення, впорядковували документи в архівах, виконували інші роботи соціального спрямування тощо.

За роки діяльності обласної служби зайнятості активно проводиться робота з метою упередження безробіття. Про це красномовно свідчать цифри: профорієнтаційні послуги отримали 3,4 млн осіб. Основний акцент ставиться на роботі з молоддю. У нашій практиці – конкурси кмітливих і винахідливих, Ярмарки кар’єри, Дні професійного самовизначення, Марафони актуальних професій, акції «Випускник», Калейдоскопи професій, професіографічні екскурсії та ін. Приміром, торік тривав інноваційний проєкт профорієнтаційного спрямування «ПрофіКемп». Учнівська команда з Борислава «OilCity» у міжобласному змаганні, яке проходило у Херсоні, виборола першість і привезла додому кубок переможця.

Цей, 2020 рік, через поширення коронавірусної інфекції вніс корективи у роботу служби зайнятості. Усі базові центри зайнятості та філії ЛОЦЗ, незважаючи на труднощі, продовжували надавати клієнтам посередницькі послуги, однак частина із них, зокрема прийом документів, проведення семінарів на різну тематику, у тому числі з техніки пошуку роботи, мініярмарок вакансій, співбесід з працедавцями, трансформувалася у режим онлайн.

Оголошення карантину негативно позначилося на роботі малого і середнього бізнесу. Аби зберегти робочі місця, уряд уповноважив службу зайнятості надавати фірмам і компаніям, а також фізичним особам-підприємцям допомогу з часткового безробіття. Із проханням отримати державну підтримку до ЛОЦЗ надійшло 19,4 тис. пакетів документів, розгляд 16,4 тис. з них завершився позитивним рішенням. Таким чином для 40,3 тис. осіб (у тому числі 26,3 тис. фізичних осіб-підприємців) були не тільки збережені робочі місця, а й виплачена частина недоотриманої заробітної плати, загальна сума якої – 360 млн грн.

Із року в рік державна служба зайнятості динамічно змінюється, удосконалює послуги, сміливо приймає виклики часу й гнучко на них реагує. Нашим спеціалістам притаманна висока культура обслуговування клієнтів, до кожного відвідувача застосовується індивідуальний підхід, враховуються його наміри, побажання, можливості та ринкові реалії, складається індивідуальний план працевлаштування, який фактично є дорожньою картою для побудови успішної кар’єри. Запроваджені інновації – інститут кар’єрного радника, консультанта роботодавця, сучасні електронні сервіси – усе це для того, щоби українці працювали на рідній землі, розбудовували країну, планували майбутнє, а головне – жили заможно!

Львівський обласний центр зайнятості