28.05.2020 | 10:53

Волею-неволею щоразу частіше роздумуємо над змінами, яких зазнав кожний через поширення вірусної інфекції COVID-19. За результатами аналізу та свідомого осмислення наслідків пандемії маємо всі шанси засвоїти цінні для подальшого життя уроки.

Серед них ми – фахівці служби зайнятості – вважаємо за обов’язок загострити увагу на важливості оформлення трудових відносин. Хоча інформаційна кампанія в Україні триває доволі тривалий час, однак ця болюча тема не втрачає актуальності. На жаль, ще багато хто так і не зрозумів, що неформальна зайнятість – це втрата страхового стажу, а значить і пенсійних виплат в майбутньому. А дехто з працедавців й надалі нехтує ризиками, використовує нелегальну робочу силу аж до втрати власного бізнесу через високі штрафні санкції, стверджуючи, що жити потрібно сьогодні, незважаючи ні на що.

Можливо тепер, коли в період неочікуваних потрясінь легальна зайнятість стала не тільки своєрідною «фінансовою подушкою» для десятків тисяч офіційно працевлаштованих працівників, а й дозволила дрібним фірмам і компаніям зберегти колектив, стане зрозумілим, що оформлені у правовому полі трудові відносини є вигідними як персоналу, так і для працедавців. 

Передусім, мова йде про виплату допомоги з часткового безробіття тим, хто втратив заробіток через скорочення чи припинення діяльності підприємств у період карантину. У Бориславі державними преференціями вже скористалися 268 найманих працівників, орієнтовна сума перших виплат складе майже 400 тис. грн. Таким  чином держава підставила плече 20 місцевим суб’єктам малого та середнього бізнесу, які подали до служби зайнятості передбачені законодавством пакети документів. Ще понад два десятки фірм і компаній очікують на прийняття позитивних рішень для трудових колективів. Укотре наголошуємо, що допомога з часткового безробіття виплачується з дня звернення, триває у період карантину та впродовж 30 днів після його завершення. А отримати такий вид допомоги можуть тільки ті працівники, котрі легально оформлені на роботу. 

Звісно, під час коронакризи чимало краян втратили роботу. Однак особи, котрі розірвали офіційні трудові відносини, є більш захищеними, держава про них подбала. Для прикладу: застраховані працівники у разі реєстрації в центрі зайнятості отримують допомогу з безробіття, сума якої залежить від стажу та розміру заробітної плати за останнім місцем роботи і обмежується 8400 грн. Натомість той, у кого нема страхового стажу, у тому числі нелегали, відповідно до норм чинного законодавства у разі реєстрації в центрі зайнятості можуть розраховувати тільки на мінімальну виплату, місячний розмір якої не перевищує 1000 грн. Наведені аргументи та факти красномовно свідчать про переваги легальної зайнятості. Та чи послужать вони уроком для найманих працівників і працедавців, покаже найближчий час.

Галина Цибенко,  директор Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ