19.05.2016 | 11:57

Cлужба зайнятості перебуває у постійному пошуку нових форм і методів роботи, спрямованих на ефективне розв’язання таких проблем як забезпечення краян місцем праці, профілактика безробіття, підвищення конкурентоспроможності тимчасово непрацюючих осіб, оперативне укомплектування підприємств кваліфікованим персоналом.

Ось і нещодавно з метою надання відвідувачам якісних та ефективних послуг впроваджений новий Регламент роботи центрів зайнятості. Основою цього нововведення став розподіл між фахівцями ключових функцій та послідовне виконання ними процедур задля вчасного реагування на ситуацію, що складається на регіональному ринку праці. Спершу було проведене спільне навчання, під час якого члени колективу обговорили особливості взаємодії посадовців різних відділів для забезпечення клієнтоцентрованого підходу в обслуговуванні як пошуковців роботи, так і працедавців відповідно до їхніх потреб. Перехресний вишкіл фахівців, вивчення ними функцій спеціалістів інших підрозділів дозволив розширити кругозір кожного, зрозуміти «вузькі місця» та повноцінно надавати посередницькі послуги у сфері працевлаштування в умовах зменшення штатної чисельності працюючих.

Під час апробації Регламенту у Дрогобицькому МРЦЗ були переглянуті посадові обов’язки та розставлені нові акценти. Як показала практика, адміністратори залу – це ключові фігури, адже якісна мотивація відвідувачів до активного пошуку роботи з першого візиту позитивно впливає на подальшу поведінку тимчасово незайнятих краян. Фахові та результативні послуги адміністраторів базуються на повноті, точності, достовірності, оперативності та наочності інформації, що надходить від спеціалістів відділів активної підтримки безробітних, взаємодії з роботодавцями, юрисконсульта. Саме завдяки добре налагодженій співпраці між фахівцями різних підрозділів ЦЗ упродовж січня-квітня 2016 року вдалося працевлаштувати 1093 жителів Дрогобиччини.

Якісне ведення співбесіди з пошуковцями праці, обов’язковий телефонний супровід у разі видачі скерування на роботу як з боку особистих консультантів, так і посадовців, що забезпечують контакт з підприємствами, установами та організаціями, – усе це слугувало підґрунтям для досягнення доволі високих показників: ми зуміли повернути до трудової діяльності кожного третього безробітного.

Вагому роль у забезпеченні краян продуктивною зайнятістю відіграють такі групові заходи як презентація того чи іншого працедавця, Дні відкритих дверей на виробництві та у ЦЗ, ярмарки та міні-ярмарки вакансій, в організації яких беруть участь спеціалісти всіх відділів.

У центрі зайнятості запроваджені нові підходи в обслуговуванні керівників фірм та компаній, а також працівників кадрових служб підприємств. Якісний добір персоналу на замовлення працедавців шляхом профвідбору та оперативне опрацювання картки укомплектування вакансій дозволяє гармонійно поєднати інтереси тих, хто шукає роботу та її пропонує. Таким чином підприємства забезпечуються кваліфікованими кадрами, а безробітні – роботою. Приміром, за чотири місяці поточного року завдяки докладеним зусиллям спеціалістів ЦЗ укомплектовано 1050 вакансій, а рівень заповнення вільних робочих місць сягнув 93,7%. Застосування нових підходів свідчить про незворотність позитивних змін: помітно підвищився рівень працевлаштування краян, скоротився термін пошуку роботи, більш якісно задовольняються кадрові потреби працедавців.

Як відомо, найважливіший капітал будь-якої організації – професійні кадри. У Дрогобицькому МРЦЗ, на щастя, зібрався колектив однодумців, у якому кожний працівник сумлінно виконує чітко визначені посадові обов’язки, вносячи свій внесок у загальні результати роботи. На формування єдиної команди впливає те, що кожної п’ятниці у ЦЗ провадяться наради-навчання, систематично аналізуються дієвість наданих відвідувачам послуг, відтак не тільки вчасно усуваються деякі упущення, але й визначаються кращі фахівці. Якісна організація повсякденної діяльності, взаєморозуміння, тісна та конструктивна співпраця спеціалістів усіх відділів, вболівання кожного за спільні здобутки – таких правил дотримується колектив центру зайнятості, пам’ятаючи народну мудрість: «Добре там живеться, де гуртом сіється і жнеться».