оп
11.02.2019 | 12:20

У п’ятницю, 08.02.2019 року, у приміщенні Львівського Будинку вчених з ініціативи Міжнародної організації праці та Федерації профспілок України відбулася урочиста конференція «Сторіччя МОП. Майбутнє сфери праці». Серед запрошених – завідуючий сектором Європи та Центральної Азії Бюро Міжнародної організації праці Сергіус Гловацкас, голова Ради OPZZ Дольношльонського воєводства Республіки Польща Андрейко Отремба, директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк, представники облдержадміністрації, обласної ради, профспілкових організацій, об’єднань працедавців, науковці, експерти та ін.

Захід розпочався з вітального слова Романа Дацька, голови Об’єднання профспілок Львівщини. Він подякував присутнім за те, що погодилися взяти участь у ділових перемовинах, поділитися досвідом, обговорити актуальні питання та разом відшукати шляхи розв’язання низки проблем. А порушувалися на конференції такі важливі теми як сьогочасні виклики та майбутнє сфери праці, аспекти трудової міграції та механізми її врегулювання, профспілкові важелі впливу на процеси у сфері зайнятості, гендерна рівність в оплаті праці тощо.

Із неабиякою цікавістю присутні слухали доповідь директора Львівського обласного центру зайнятості Василя Барилюка. За допомогою презентаційних слайдів очільник ОЦЗ окреслив особливості та тенденції розвитку локального ринку праці, наголосивши на збільшенні чисельності зайнятого населення з 1052,7 тис. до 1062,2 тис. осіб упродовж 9 місяців торік порівняно з аналогічним періодом 2017 року. Також він зазначив, що на теренах області зменшилася кількість безробітних з 85,4 тис. до 77,2 тис. осіб, додавши, що цьому сприяє не лише сприятливий інвестиційний клімат, але й активна позиція фахівців секторів рекрутингу, котрі докладають максимум зусиль для забезпечення працедавців персоналом, а пошуковців місця праці – офіційним заробітком.

– Нині тісна взаємодія налагоджена з багатьма не тільки дрібними, але й потужними підприємствами, у тому числі компаніями з іноземними інвестиціями, – додав Василь Несторович, – ТзОВ «Фуджікура Аутомотів», «Бадер Україна», «Електроконтакт Україна», «ОДВ-Електрик», ЛКП «Львівелектротранс» – це далеко не повний перелік соціальних партнерів служби зайнятості, які систематично звертаються до нас за кваліфікованими кадрами.

Окремо йшлося про дисбаланс попиту та пропозиції робочої сили. Майже 73% вакансій, заявлених працедавцями до СЗ призначені для робітників, натомість понад 50% безробітних – особи з вищою освітою. Така ситуація склалася через невідповідність ринку освітніх послуг і реальних потреб економіки. За словами В. Барилюка, для зменшення диспропорції посадовці служби зайнятості організовують професійне навчання безробітних, у тому числі у Львівському центру профтехосвіти ДСЗ. Також проводиться системна профорієнтаційна робота серед молоді та незайнятого населення шляхом організації презентацій та екскурсій на успішні підприємства. Огляд сучасного обладнання та виробничих процесів спонукає старшокласників замислитися над вибором фаху, переконує їх у тому, що нині в Україні можна добре заробляти, обравши затребуваний фах.

Дієвим інструментом збалансування попиту та пропозиції робочої сили став пілотний проект «Рука допомоги», що реалізовується за кошти Міністерства соціальної політики України за сприяння Світового банку. У програмі, що націлена на повернення отримувачів державної допомоги до трудової діяльності, взяли участь 998 осіб, з котрих 722 вдалося працевлаштувати, 75 – охопити громадськими роботами тимчасового характеру, а 193 жителі області скористалися поворотною фінансовою допомогою для започаткування бізнесу.

Серед пропозицій, які озвучив керманич Львівського ОЦЗ, – змінити підходи на законодавчому рівні до основних засад надання державних соціальних виплат (до прикладу, кошти, передбачені на виплату допомоги з безробіття, змістити на активні програми сприяння зайнятості), у стислі терміни стимулювати особисту активність кожного тимчасово непрацюючого до працевлаштування, запровадити для працедавців механізм мотивації до створення нових робочих місць шляхом повного чи часткового відшкодування відсотків за кредитами у банках за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття тощо.

Відділ інформаційної роботи Львівського обласного центру зайнятості