15.11.2018 | 11:13

Стаття 24 Кодексу законів про працю України передбачає укладення трудового договору у письмовій формі. Ця вимога є обов’язковою у разі використання праці неповнолітніх (стаття 187 Кодексу).

Працівник не може бути допущений до роботи без належного оформлення трудових відносин шляхом підписання трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення про цей факт фіскальну службу.

Відповідно до статті 188 Кодексу законів про працю України та для підготовки молоді до продуктивної трудової діяльності допускається працевлаштування учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час після досягнення ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Згідно зі статтею 190 КЗпП України законодавством передбачений перелік робіт, на яких забороняється використання праці неповнолітніх. Йдеться про важку роботу, шкідливі або небезпечні умови праці, підземні роботи, працю, пов’язану з підійманням і переміщенням речей, маса яких перевищує встановлені для неповнолітніх граничні норми. Також недопустимим є залучення осіб віком до 16 років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні.

Під час працевлаштування неповнолітній в обов’язковому порядку повинен пройти медичний огляд і в подальшому щорічно його проходити до досягнення 21 року (ст. 191 КЗпП України).

Важливим є те, що заробітна плата працівникам, молодшим вісімнадцятирічного віку, при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як особам відповідних категорій за умов повної тривалості щоденної роботи.

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, котрі трудяться у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку, при цьому підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Відповідно до статті 195 КЗпП України щорічна відпустка працівникам віком до вісімнадцяти років надається у зручний для них час, а у перший рік роботи неповнолітні можуть нею скористатися до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві, написавши відповідну заяву.

Бориславська міська філія Львівського ОЦЗ