29.11.2018 | 09:24

Заключним акордом низки заходів, що проходили 28 листопада у Львівському міському центрі зайнятості у рамках Декади, приуроченої Міжнародному дню осіб з інвалідністю, стала прес-конференція. Зустріч, на якій соціальні партнери не тільки озвучили представникам мас-медіа найбільш проблемні питання у сфері зайнятості краян з особливими потребами, а й запропонували конкретні способи їх вирішення, відбулася у прес-центрі інформаційної агенції «ГалІнфо».

Тон діловій розмові задав директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк. Стисло окресливши перебіг Ярмарку вакансій, він повів мову про те, які труднощі та бар’єри доводиться долати як посадовцям очолюваної ним установи, так і особам з інвалідністю, щоб залучити їх до праці.

За його словами, аби підвищити рівень працевлаштування краян з особливими потребами учасники круглого столу, що відбувся у Львівському міському центрі зайнятості, сформували пропозиції, які будуть надіслані для опрацювання і до Державної служби зайнятості, і депутатському корпусу від Львівщини. Адже те, що у разі працевлаштування особа з інвалідністю втрачає частину пенсії, аж ніяк не мотивує її до трудової діяльності. Натомість обласний центр зайнятості ініціює внесення змін до чинного законодавства, аби за кожний додатково пропрацьований рік співробітникам з інвалідністю у процентному відношенні збільшувався розмір пенсійного забезпечення. «Таким чином кожний інвалід буде зацікавлений трудитися, отримувати заробітну плату та вищий розмір пенсії», – зазначив керівник ЛОЦЗ.

Його думку продовжила директор Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Галина Мисаковець, котра наголосила, що чинне законодавство передбачає чотиривідсоткову квоту для працевлаштування осіб з інвалідністю, а за невиконання цієї норми до підприємств застосовуються адміністративно-господарські санкції. «Сьогодні ми говоримо про особливу категорію населення, що потребує підвищеної уваги з боку суспільства, – акцентувала вона. – Натомість є багато чинників, які не стимулюють як працедавців, так і неповносправних до трудової діяльності. Інколи фірми і компанії декларують для потенційних працівників з інвалідністю абсолютно неприйнятні для них робочі місця, подають недостовірні дані про вакансії, дроблять ставки і таке інше. Дехто керується застарілими стереотипами, мовляв, інваліди можуть виконувати тільки некваліфіковану роботу, тобто працювати тільки прибиральницями, двірниками, взуттьовиками. Тоді як більшість з них абсолютно конкурентоспроможна на ринку праці і прагне вповні реалізувати свій трудовий потенціал».

«Наше спільне завдання – повернути осіб з інвалідністю на ринок праці. У центрі реабілітації вони можуть отримати комплексну допомогу у вигляді медичних, оздоровчих, психологічних послуг, пройти професійне навчання для відновлення трудової активності. Адже з-посеред них тільки 6% становлять «спинальники» та ті, що мають вади зору, решта може працювати. І працюють вони інколи значно продуктивніше за інших, цілком здорових людей. Працедавцям слід усвідомити, що особи з інвалідністю – це той резерв робочої сили, яку можна задіяти на виробництві, створивши відповідні умови праці», – зазначив Григорій Дунас, директор Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Галичина».

Запрошений до слова головний лікар-головний експерт КЗ ЛОР Львівського обласного центру медико-соціальної експертизи Володимир Решота поінформував, що у висновку МСЕК та в індивідуальній програмі реабілітації кожного, хто визнаний інвалідом, конкретно і чітко прописані вимоги щодо того, яку роботу особа може виконувати, враховуючи стан її здоров’я. Загалом протипоказана трудова діяльність, пов’язана з нічними змінами, переохолодженням, шкідливими умовами, шумом, вібрацією тощо.

На завершення зустрічі Василь Барилюк повідомив, що серед осіб з інвалідністю є й учасники антитерористичної операції. Минулого і цього року вдалося працевлаштувати 43 бійців. Тепер вони працюють за різними спеціальностями: і в офісах, і слюсарями, і авторемонтниками. «Учасники АТО – це лідери, які вирізняюся серед інших прагненням соціально адаптуватися. Вони впевнено йдуть до мети, багато хто започатковує власний бізнес», – додав В. Барилюк. Він також подякував соціальним партнерам за тісну співпрацю, небайдужість до проблем життєдіяльності краян з особливими потребами, готовність йти їм назустріч з метою працевлаштування. «Коли є робота, особа не ізольована від суспільства, вона має можливість спілкуватися, ділитися новинами, досягненнями, а значить почувати себе потрібною іншим», – резюмував директор Львівського ОЦЗ.

Ольга Нагірняк, начальник відділу інформаційної роботи Львівського ОЦЗ