14.04.2021 | 11:23

Робота для кожного з нас має велике значення у житті, адже вона слугує джерелом доходу, від неї залежить матеріальне благополуччя сім’ї, кар’єрний розвиток та психологічна рівновага. Одначе знайти заняття до душі непросто. Особливо молодим особам, котрим, як нікому іншому, необхідно бути пильними під час пошуку місця праці, оскільки їхньою недосвідченістю частенько користуються шахраї. Відгукнувшись на оголошення, можна втратити не тільки час, але й гроші. До того ж велика ймовірність натрапити на так званий «мережевий маркетинг», де знавці своєї справи вкладатимуть у голову інформацію про казкові умови праці та високий заробіток.

Як свідчить практика, чим менша компанія, тим більше шансів, що вас обдурять. Особливо вашою довірою можуть скористатися дрібні фірми, що працюють у сфері будівельних послуг, торгівлі, догляду. Добре, якщо при такій роботі ви не потрапите «у мінус».

Є ще один сценарій: безкоштовне випробування на невизначений термін. Як відомо, у цей період потенційний працівник намагається вкласти всі свої сили в роботу, щоб продемонструвати безпосередньо на робочому місці професійні вміння та знання. Однак є ймовірність, що після виконання обсягу дорученого вам можуть просто сказати, що ви не підходите. Прикро, але за таких умов будь хто почне сумніватися у власних здібностях, а працедавці тим часом шукатимуть нову «жертву».

Зараз є безліч варіантів працювати за кордоном. Але чи все так гладко у зарубіжних вояжах, чи гарантований там високий дохід? Шукаючи варіанти прийнятної роботи, потрібно врахувати, що за частиною неофіційних вакансій стоять умови найму, що не відповідають вимогам чинного законодавства про працю. Зчаста трапляються випадки, коли керівник під час прийому на роботу пропонує гідну заробітну плату, але у «конверті». І це не означає, що працедавець хоче запропонувати вам більше грошей, ніж може дати офіційно. Просто вас хочуть втримати на цій роботі та водночас уникнути сплати податків у повному обсязі. Інколи можна чути аргумент, що себе і сім’ю потрібно годувати вже сьогодні. Проте, чи не найбільшої шкоди внаслідок «тіньової» зайнятості зазнаєте саме ви, ставши абсолютно соціально незахищеним. Тут і ненормований робочий день, і відсутність оплати лікарняного та відпустки, і залежність розміру зарплати від примх працедавця, і відсутність стажу та запису в трудовій книжці.

Інколи буває, що для професійного самовизначення молоді потрібно спочатку зібрати життєвий досвід, спробувати себе у різних сферах діяльності, навчитися розуміти інших, і тільки згодом відчути своє. Не бійтеся зробити перші кроки! Головним здобутком стане досвід, який вас чогось навчив, щось допоміг зрозуміти, передбачити та уникнути майбутніх помилок.

Олена Шевченко, завідувач сектору профорієнтації відділу надання соціальних послуг Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ