14.01.2019 | 12:24

Доволі представницька аудиторія зібралася сьогодні, 14.01.2018 року, у Львові, щоб підсумувати результати торішньої діяльності служби зайнятості та окреслити основні завдання і пріоритетні напрями роботи у поточному році. Серед запрошених: Валерій Ярошенко, в. о. Голови Державної служби зайнятості (Центрального апарату), його заступники Olga Makogon і Roman Kryhan, директори обласних центрів зайнятості та центрів професійно-технічної освіти, а також заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк та заступник голови облдержадміністрації Роман Филипів, керівники громадських організацій інші.

Під час наради, яка сьогодні триває у Львові, в. о. Голови ДСЗ Валерій Ярошенко зазначив, що завдяки проактивній політиці щодо впровадження інновацій служба зайнятості стала працювати як активний гравець на ринку праці. "Ми змогли збільшити торік на 10% кількість працевлаштованих у пошуковий період, а відтак зекономити значні кошти на виплату допомоги з безробіття", сказав у вступному слові очільник держустанови.
Багато уваги зосереджено на питаннях створення нових робочих місць, реалізації проектів, які спрямовані на підтримку підприємницьких ініціатив, внесення змін до законодавства, щоб кошти фонду використовувалися на активні програми, а не пасивні соціальні виплати. У цьому плані гарним прикладом є Проект "Рука допомоги", де Львівська область досягнула кращих показників.
Також Валерій Станіславович похвалив роботу посадовців Львівського обласного центру зайнятості, адже кількість працедавців, котрі співпрацювали з базовими ЦЗ та вакансії, які вони декларували, збільшилася, натомість зменшилося число зареєстрованих безробітних, отримувачів допомоги з безробіття, середня тривалість безробіття.

Затамувавши подих, слухають колеги доповідь в.о. Голови ДСЗ (ЦА) Валерій Ярошенко про досягнення та здобутки державної служби зайнятості. А це - реорганізація держустанови, коли на місцях у центрах зайнятості працівники займаються тільки працевлаштуванням і укомплектуванням вакансій, збільшення до 200 тис. працедавців, які заявили про потребу в персоналі, запроваджений рекрутинговий споcіб добору кадрів, профілюваня безробітних і кейс- менеджмент, нові он-лайн ресурси тощо.