02.08.2018 | 11:11

У літній період, коли більшість краян планують відпочинок, на ринку праці спостерігається певне пожвавлення. Пов’язане це зі збільшенням пропозицій тимчасових або сезонних заробітків. Якщо глибше зануритися в юридичне визначення поняття «сезонні роботи», то такий вид зайнятості має певні ознаки. Це – робота, що виконується упродовж певного періоду (сезону) і триває, зазвичай, не більш як 6 місяців.

Перелік сезонних робіт затверджений Постановою КМУ від 28 березня 1997 року № 278 і передбачає зайнятість у лісовій промисловості і лісовому господарстві, торф’яній сфері, сільському господарстві, у переробній галузі промисловості, санаторно-курортних закладах і будинках відпочинку, а також у транспортно-дорожньому комплексі. Працівників, котрі працевлаштовуються на відповідні посади для виконання сезонних робіт, що тривають до 6 місяців, традиційно називають сезонними.

Між сезонними та тимчасовими роботами є відмінність. Тимчасовими працівниками вважаються особи, котрі працевлаштовані на термін до 2-х місяців, а для заміни основного працівника – до 4-х, до того ж тимчасові працівники можуть виконувати будь-які роботи або обов’язки тимчасово відсутньої особи.

Слід пам’ятати про необхідність офіційного оформлення трудових відносин у разі працевлаштування. Для договорів, які укладають із сезонними і тимчасовими працівниками, властиві всі ознаки строкового трудового договору. Запис про працевлаштування заноситься в обов’язковому порядку до трудової книжки. Особи, прийняті на сезонні або тимчасові роботи, мають право на щорічну відпустку або її заміну грошовою компенсацією у разі звільнення.

Літне пожвавлення ринку праці зазвичай ми сприймаємо як збільшення попиту на сезонних працівників. Тому розглянемо традиційні види сезонних робіт. В аграрному секторі – це збір, переробка врожаю, реалізація насіння та засобів агродогляду, обслуговування теплиць, у будівельній галузі – сантехнічні та лицювальні роботи, монтаж та встановлення електромереж, електрообладнання та ін. У зв’язку із відкриттям у період відпусток додаткових майданчиків просто неба біля ресторанів і кафе, відчутний кадровий голод на офіціантів, барменів, мийників посуду тощо. Саме у весняно-осінній період зростають можливості працевлаштування для офісних працівників у зв’язку з відпочинком основного персоналу.

Звісно, кожна людина самостійно приймає рішення щодо виду та місця трудової діяльності. Обираючи тимчасові роботи, слід пам’ятати, що саме влітку можна не тільки непогано заробити, а й іноді, зарекомендувавши себе сумлінним працівником, знайти постійне місце праці з гідною винагородою.

Вікторія Сав’як, заступник директора – начальник відділу організації працевлаштування населення Кам’янка-Бузької районної філії Львівського ЛОЦЗ