22.02.2019 | 09:28

Ринок праці, як і будь-яка похідна економіки, розвивається за законами попиту та пропозиції. Як свідчать статистичні дані, кількість людей, що звернулися до районної служби зайнятості з метою пошуку роботи, останнім часом зменшується: у 2016 році статус безробітного у Сокальському районі отримала 1551 особа, у 2017 – 1120, а у 2018 році – 1073 особи. Така ситуація притаманна всім регіонам України.

Водночас із скороченням пропозиції робочої сили помітна тенденція до зростання кількості вакансій. Наприкінці 2018 р. на підприємствах, в установах, організаціях залишалися неукомплектованими 2539 робочих місць і вакантних посад, що на 3,7% більше ніж в останні дні 2017 р. На початку 2019 р. нараховувалося 98 вакансій, тоді як у попередні роки ця цифра була значно меншою та коливалася у межах 32 одиниць у 2017 р. і 19 – у 2016 р. Найбільш затребуваними є швачки, гірники підземні, гірники очисного забою, продавці продовольчих або непродовольчих товарів, машиністи-трактористи сільгоспвиробництва, продавці- консультанти та ін. Не меншим попитом користуються водії автотранспортних засобів, охоронники, кухарі, офіціанти, бухгалтери та електрогазозварники.

Основною проблемою на ринку праці є невідповідність заявлених вакансій та професійно-кваліфікаційного складу безробітних. Із метою подолання дисбалансу між попитом та пропозицією робочої сили спеціалісти Сокальської служби зайнятості вживають різних заходів. Першочергово під час надання соціальних послуг до кожного клієнта застосовується індивідуальний адресний підхід, спрямований на кінцевий результат роботи – працевлаштування. Клієнтам надаються інформаційні, консультаційні послуги, їх запрошують на семінари, тренінги, ярмарки та міні-ярмарки вакансій, презентації працедавців. Активно проводиться профконсультаційна діагностика (у тому числі профвідбір на замовлення працедавців) з метою визначення здатності особи займатися тією чи іншою справою.

Якщо для безробітного відсутні прийнятні пропозиції роботи, йому для повернення до трудової діяльності пропонують професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації. Здебільшого запрошують опановувати професії, які користуються попитом на ринку праці, або ж дозволяють відкрити власну справу.

Для зменшення рівня безробіття активно проводиться превентивна робота, зокрема організовуються заходи профорієнтаційного характеру як для безробітних, так і для  учнівської та студентської молоді з використанням сучасних інформаційних технологій. Йдеться про IT-платформу «Профорієнтація та розвиток кар’єри», мобільні додатки та веб-ресурси. Охочим якомога швидше знайти місце праці спеціалісти філії рекомендують виповнити резюме, розмістити його на сайтах з пошуку роботи, а також записати відеорезюме для опублікування його на каналі Львівського ОЦЗ у мережі YouTube.

Особлива увага зосереджується на підтримці підприємницьких ініціатив. Для цього клієнтів служби зайнятості інформують про цікаві бізнес-ідеї, пропонують скористатися одноразовою виплату допомоги з безробіття для започаткування бізнесу або ж взяти  участь у різних проектах, що реалізовуються в області та районі.

Усе ж серед пріоритетних напрямів діяльності служби зайнятості й надалі залишається налагодження тісної співпраці з працедавцями. Адже завдяки такій взаємодії формується база вакансій, збільшується можливість працевлаштування безробітних, у тому числі на нові робочі місця з наданням суб’єктам господарювання компенсації зі сплати єдиного соціального внеску, цільово організовується професійне навчання безробітних на замовлення фірм і компаній, а також розширюються обсяги залучення краян до виконання громадських робіт.

Сьогодні посадовці служби зайнятості активно використовують нову форму добору персоналу на засадах рекрутингу, забезпечуючи індивідуальний підхід до виконання кожного замовлення. Пошук потрібних працівників для підприємств не тільки серед безробітних, але й за межами центру зайнятості дозволяє успішно та у більш стислі терміни задовольнити кадрові потреби фірм чи компаній, а також знайти роботу тим, хто її шукає.

Людмила Веселова,

начальник відділу взаємодії з роботодавцями

Сокальської районної філії Львівського ОЦЗ