22.12.2020 | 11:00

Щоб пригадати історію служби зайнятості від її витоків до сьогодення, необхідно повернутися у 80-і роки минулого століття. Саме тоді при виконкомах були створені відділи з використання трудових ресурсів, що займалися переселенням сімей до інших регіонів. Згодом ці підрозділи перетворили на бюро з працевлаштування, працівники якого, окрім сприяння працевлаштуванню та укомплектування вакансій місцевих підприємств, здійснювали організований набір кадрів на потужні металургійні, лісопереробні комбінати або великі новобудови. Функції цієї структури були лише посередницькими та інформаційними, тобто вони слугували, так званим, містком між підприємствами, що мали гостру потребу в робочій силі, та тими, хто готовий був покинути рідний дім заради заробітку або просто не міг знайти роботу.

Наприкінці 80-х років Радянський Союз пережив період великої депресії: на заводах і фабриках почали затримувати зарплату, підприємства втрачали ринок збуту продукції й закривалися, відповідно їхні працівники залишалися без місця праці. У цей час Кабінет Міністрів прийняв Постанову про створення в країні Державної служби зайнятості. Закон України «Про зайнятість населення» визначив основні напрями її діяльності, джерела фінансування, перелік соціальних послуг, умови виплати допомоги з безробіття тощо. Згодом був прийнятий Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», утворений відповідний Фонд, куди почали надходити відрахування від підприємств, установ та організацій. І сьогодні служба зайнятості у повсякденній роботі керується нормами цих двох законів, у яких прописані основні напрями соціального захисту у разі втрати роботи, у тому числі аспекти виплати фінансової підтримки.

Зростаючі масштаби безробіття у 1990-2001 роках (для прикладу, чисельність незайнятих громадян, котрі скористалися послугами спеціалістів Новояворівського центру зайнятості, становила: у 1993 р. – 584 особи, 1994 – 1040, 1995 – 1853, 1996 – 3853, 1997 – 5266, 1998 – 6800, 1999 – 7933, 2000 р. – 9112 осіб), збільшення його тривалості потребували підвищення ефективності діяльності служби зайнятості, і передусім чіткої організації роботи.

Для виконання цього завдання була запроваджена Єдина технологія обслуговування незайнятого населення (ЄТОНН), що стала передумовою удосконалення системи надання соціальних послуг, налагодження тісної взаємодії з працедавцями тощо. Щоб уникнути черг і непродуктивних витрат часу як у клієнтів, так і в спеціалістів центру зайнятості, прийом відвідувачів почав проводитися чітко по графіку впродовж усього робочого дня, активізувалася співпраця з фірмами і компаніями, від яких залежить наявність робочих місць для працевлаштування безробітних.

Ще однією важливою віхою у літописі служби зайнятості стала Єдина інформаційно-аналітична система (ЄІАС), завдяки якій відбулася автоматизація всіх процедур, якими супроводжується процес надання соціальних послуг як пошуковцям роботи, так і працедавцям.

Звісно, досяганню позитивних результатів значною мірою сприяє співпраця з соціальними партнерами, у тому числі органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадськими організаціями та працедавцями. За їхньою участю провадяться круглі столи за різною тематикою, Ярмарки кар’єри, ярмарки та мініярмарки вакансій, для безробітних організовується професійне навчання, громадські та інші роботи тимчасового характеру, підтримуються підприємницькі ініціативи шляхом надання одноразової виплати допомоги з безробіття для відкриття власної справи, видаються ваучери для навчання для підвищення конкурентоспроможної на ринку осіб віком «45+», проводиться потужна профорієнтаційна робота не тільки з відвідувачами, а й з учнівською молоддю з питань вибору професії як у приміщенні центру зайнятості, так і поза ним.

У дні відзначення 30-річчя служби зайнятості хочеться подякувати соціальним партнерам за співпрацю, передусім ТОВ «Йоха-Україна», фабриці «Євростиль», ТОВ «Бейкер-Україна», ПП «Обрій», ТзОВ «Західбудсервіс», ТзОВ «Балмікс», ПП «Шенгофер і К»,  ТзОВ «Бетоніка», ТзОВ «Ламелла», ТзОВ «Термобуд», ТзОВ «Факро орбіта», ПрАТ «Явір», ТзОВ  «Галтерра», ТзОВ «Горизонт», ТзОВ «Брама», ТзОВ «Бадер Україна», фізичним особам-підприємцям В. П. Знаку, В. Є. Гадуп’яку, Яворівській районній державній адміністрації та її підрозділам (управлінню соціального захисту населення, фінансовому управлінню, відділу освіти, службі у справах дітей, районному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді), Яворівській районній раді, громадським організаціям, органам місцевого самоврядування тощо.

Від щирого серця дякуємо працівникам, котрі сьогодні творять історію служби зайнятості та стоять на сторожі інтересів людини праці, а також тим, хто вже на заслуженому відпочинку, усім, хто переймався і переймається проблемами зайнятості, докладає максимум зусиль, щоб наші співвітчизники були забезпечені місцем праці, а робочі місця на підприємствах не простоювали. А службі зайнятості хочемо побажати, щоб вона міцніла, щоб зростав її імідж, щоб уся соціальна політика, пов’язана з зайнятістю населення, формувалася навколо загального стержня. Недарма наша структура названа «центр зайнятості», тому вона має завжди бути у центрі всіх подій, дотичних до роботи.

Новояворівська міська філія  Львівського ОЦЗ