12.05.2016 | 13:49

Така тема обговорювалася на нараді, що відбулася під керівництвом голови Львівської облдержадміністрації О. Синютки за участю начальників структурних підрозділів ЛОДА, представників держаних і громадських організацій, діяльність яких дотична до розв’язання проблем у сфері зайнятості.

– Є великі сумніви, що ми у стислий час зможемо різносторонньо окреслити таку глобальну проблему як безробіття, – зазначив Олег Михайлович, – Одначе разом спробуємо конструктивно розглянути це важливе питання й у результаті дискусій сформувати план дій, щоби ситуація змінилася на краще.

Запрошений до слова директор Львівського ОЦЗ Василь Барилюк, використовуючи слайдові матеріали, детально охарактеризував рівень економічної активності населення, визначений за методологією МОП, розповів про основні тенденції, які усталилися на ринку праці, зупинився на чинниках, що впливають на формування попиту та пропозиції робочої сили, а також окреслив ситуацію в сфері зайнятості та шляхи подолання безробіття.

Він наголосив, що у першому кварталі цього року, порівняно з аналогічним періодом торік, у регіоні скоротилися обсяги пропозиції робочої сили (з 37,1 тис. до 33,9 тис. осіб), намітилася позитивна динаміка щодо збільшення кількості вакансій, задекларованих працедавцями (з 14,1 тис. до 14,6 тис. одиниць), зменшилося число претендентів на одне вільне робоче місце (з 14 до 9 осіб). Середній рівень оплати праці у вакансіях, якими оперувала служба зайнятості у січні-березні поточного року, склав 1980,7 грн, тоді як середньомісячна заробітна плата у лютому ц. р. в області становила 4001,0 грн, а середній розмір виплати допомоги з безробіття – 1372,2 грн. Ці цифри наочно ілюструють, що законодавче поле у сфері зайнятості не мотивує безробітних повертатися до трудової діяльності, тимчасово непрацюючі жителі області, користуючись можливістю на законних підставах отримувати фінансове забезпечення через втрату роботи, не поспішають працевлаштовуватися. Тому нині гостро постало питання внесення змін до чинного законодавства, у т. ч. переорієнтувати видатки, зменшивши фінансування пасивних виплат та збільшивши асигнування для розгортання активних програм.

– Обласна служба зайнятості вважає за потрібне вдосконалити законодавство про зайнятість таким чином, щоби кошти, які спрямовані на допомогу з безробіття, а це майже 80 відсотків кошторисних призначень ОЦЗ, використовувалися на дієві проекти стимулювання зайнятості, слугували механізмом заохочення працедавців до створення нових робочих місць і легального працевлаштування безробітних, – акцентував Василь Несторович. – Варто всіляко заохочувати розвиток підприємницьких ініціатив, змінити трактування поняття «прийнятна робота», зменшити тривалість виплати матеріального забезпечення, фінансово зацікавити працедавців створювати додаткові місця праці шляхом дольової участі місцевих бюджетів, коштів міжнародної технічної допомоги (організацій і фондів), а також Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Також доцільно частково чи у повному обсязі відшкодовувати відсотки за кредитами тим фірмам і компаніям, які розгортають господарську діяльність і забезпечують продуктивною зайнятістю безробітних.

Присутні активно включилися в процес обговорення порушених проблем. Багато уваги було зосереджено на питанні сплати єдиного соціального внеску, аспектах боротьби з тіньовою зайнятістю, ведення соціально відповідального бізнесу та ін. З-посеред інших була висловлена слушна пропозиція про внесення до інвестиційних програм такого показника як створення нових робочих місць і запровадження чіткого контролю за виконанням взятих зобов’язань. Також йшлося про необхідність поширення кооперативного руху та підтримку фермерства на селі, подальшу реалізацію проектів, що сприяють розвитку малого та середнього бізнесу. Цікаві ідеї прозвучали із уст директора департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА Василя Мартиняка, керівника ГО «Клуб ділових людей» Миколи Савуляка, голови БО «Львівська аграрна дорадча служба» Івана Паньківа, очільниці ГО «Центр «Жіночі перспективи» Любові Максимович, співзасновника західноукраїнського офісу ГІ «Крим SOS» Аліма Алієва та ін.

– Дуже доборе, що ми сьогодні у цій аудиторії розглянули проблеми у сфері зайнятості, активно їх обговорили, усвідомили, наскільки вони важливі. За результатами цієї розмови потрібно зорганізувати активних людей, які роблять щось корисне і потрібне у певних напрямах діяльності, задіяти всі механізми та інструменти, щоби розроблені ініціативи були втілені в життя, – резюмував голова Львівської ОДА Олег Синютка.