14.12.2018 | 10:28

«Дати потребуючим не рибу, а вудку» – ця добре відома фраза кілька разів звучала на підсумковій конференції, що відбулася у Львові за результатами реалізації пілотного проекту «Рука допомоги». Нагадаємо, що програма впроваджується з ініціативи Міністерства соціальної політики України за сприяння Світового банку та покликана вивести зі стану бідності членів малозабезпечених родин і вимушених переселенців шляхом працевлаштування на постійній чи тимчасовій основі або надання поворотної фінансової допомоги на закупівлю обладнання для відкриття власної справи. Активну участь у залученні до проекту жителів Львівщини беруть посадовці обласної служби зайнятості, допомагаючи їм обрати майбутню сферу діяльності, скласти бізнес-план, освоїти ази підприємництва тощо.

Присутній на заході Міністр соціальної політики України Андрій Рева зазначив, що у його відомстві довго міркували над тим, яким чином заохотити тимчасово непрацюючих повернутися до трудової активності. І вирішили давати таким особам не готівку, а кошти відповідно до бізнес-плану для придбання матеріалів, приладів, механізмів, потрібних для організації власної справи, а також забезпечувати якісний супровід на початковому етапі самостійного господарювання. За таким принципом у розвинутих країнах діють бізнес-інкубатори.

– Це той проект, який насправді повинен бути мультиплікований на всю Україну, – додав голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. – Він показує абсолютно нові підходи, які мають стати новою моделлю діяльності центру зайнятості. Завдяки «Руці допомоги» ми не тільки мотивуємо людей, створюємо нові робочі місця, отримуємо податки до бюджетів місцевого та загальнодержавного рівнів, але й демонструємо людям, що немає безвихідних ситуацій. Кожний тут, в Україні, може бути успішним.

За словами Міністра, проект «Рука допомоги» підтвердив свою ефективність і результативність, тому вже підготовлений відповідний законопроект, яким передбачено поширити дію програми на всі регіони України.

Під час конференції багато теплих слів пролунало на адресу працівників управлінь соціального захисту, служби зайнятості, координаторів і менеджерів, котрі доклали максимум зусиль, щоб пілотна програма запрацювала на всю потужність, а найактивнішим із них вручили подяки Львівської облдержадміністрації та обласної ради. Відзнаки, зокрема, отримали О. Проць (Львівський МЦЗ), І. Орган (Жидачівська РФ ЛОЦЗ), С. Шараневич і В. Розквас (Дрогобицький МРЦЗ), Т. Кузьміч (Самбірський МРЦЗ), І. Твардовська (Стебницька МФ ЛОЦЗ), Г. Ревер (Новороздільська РФ ЛОЦЗ),  Н. Горак (Мостиська РФ ЛОЦЗ) і В. Притисюк (Бродівська РФ ЛОЦЗ).

З неабиякою цікавістю присутні слухали успішні історії учасників пілотної програми, котрі завдяки цій інновації стали на шлях самозайнятості й вже досягли у обраній сфері певних висот. Як сказала Ольга Онуляк, власниця піцерії «Оліо» зі Сколе, проект допоміг їй зберегти сім’ю, започаткувати родинний бізнес, гідно заробляти на рідній землі, а не шукати щастя деінде. І завдячує вона своєму успіху працівникам Сколівської РФ ЛОЦЗ, котрі підтримали, допомогли, додали віри у власні сили.

Запрошений до слова директор Львівського обласного центру зайнятості Василь Барилюк подякував тим, хто відважився відкрити власну справу. Він зазначив, що, незважаючи на те, що проект діє віднедавна, одна дев’ята наданих коштів, а це – понад мільйон гривень, уже повернулася до державної казни. Приємно й те, що учасники обрали різні галузі економіки: 40% – працюють у сфері послуг, стільки ж займаються виробництвом і сільськогосподарською діяльністю, а 20% підприємців-початківців надали перевагу торгівлі та громадському харчуванню. Очільник ОЦЗ висловив пропозицію розширити коло учасників експерименту, залучивши до нього молодих спеціалістів з числа випускників вищих і професійно-технічних закладів освіти, а також осіб передпенсійного віку.

– Наступного року ми більш активно будемо залучати учасників проекту до ведення бізнесу в агросфері, де непочатий край роботи, – резюмував В. Барилюк.

Довідково. Проект «Рука допомоги» впроваджується на Львівщині, Полтавщині, Харківщині, а також у трьох громадах Чернігівської, Житомирської та Донецької областей. За півтора року дії експерименту понад 2000 осіб працевлаштовано, майже 1000 залучено до виконання громадських робіт, 243 члени малозабезпечених родин і вимушені переселенці захистили бізнес-плани, з них 213 – отримали асигнування для придбання обладнання, потрібного для організації бізнесу. Загальна сума наданої підприємцям-початківцям фінансової допомоги становить 13,5 млн гривень. Найбільше новачків у сфері бізнесу – 115 осіб – появилося на Львівщині. Цьогоріч новоспечені підприємці створили 56 нових робочих місць та сплатили до місцевих бюджетів та Пенсійного фонду 1,3 млн грн. У рамках проекту з травня поточного року кошти на розвиток бізнесу також надаються суб’єктам господарської діяльності за умови створення ними нових робочих місць для працевлаштування учасників пілотного проекту та ветеранів АТО. Таким шансом скористалися 97 діючих підприємців, з них 74 отримали кошти для закупівлю обладнання, створивши 171 нове робоче місце. Сума наданої представникам малого бізнесу допомоги склала 6,7 млн гривень.