12.06.2019 | 12:54

Реалізація прав людини в сфері праці та надання їй соціального захисту є ознакою будь-якого демократичного суспільства. Кожна особа прагне трудитися, бути потрібною, приносити користь. На жаль, існує хибна думка, що особа з інвалідністю не може повноцінно працювати, бути членом трудового колективу, приносити користь іншим тощо. Це зовсім не так.

Відповідно до норм чинного законодавства інвалідам забезпечується право працювати на підприємствах, в установках і організаціях на робочих місцях із звичайними умовами праці або на спеціально створеному робочому місці, а також займатися індивідуальною трудовою діяльністю. При цьому обов’язково враховуються її функціональні можливості шляхом пристосування основного та додаткового устаткування, обладнання, а також рекомендації медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) та професійні навички і знання інваліда.

Посадовці служби зайнятості особливу увагу зосереджують на позитивному розв’язанні проблеми зайнятості осіб з нозологіями, активно сприяючи їхній трудовій реабілітації та працевлаштуванню.

Найбільшим бар’єром на шляху до продуктивної зайнятості осіб з обмеженою працездатністю є невідповідність їхньої освіти та кваліфікації вимогам ринку праці, пасивна поведінка під час пошуку роботи, відсутність економічної зацікавленості працедавців у працевлаштуванні інвалідів.

Щоб знайти прийнятні варіанти роботи, спеціалісти центру зайнятості до кожного клієнта застосовують індивідуальний підхід, враховуючи надані їй рекомендації МСЕК та особисті побажання. Здебільшого докладені зусилля увінчуються успіхом.

Прикладом слугує співпраця з ДП «Датський текстиль». Це – українська текстильна фабрика, що функціонує у місті Сокаль Львівської області. Коріння її – у Данії, де розташований головний офіс і комерційний відділ. Підприємство, що спеціалізуємся на виробництві та дизайні полотен (жакардові тканини, велюр, різноманітні види трикотажу), пошиттi наматрацників і наволочок, оснащене сучасними технологічними лініями. Тут створені належні умови праці для членів трудового колективу, виплачується гідна винагорода, працівникам надається повний соціальний пакет тощо.

Якось кадрова служба ДП «Датський текстиль» звернулася до центру зайнятості за допомогою в укомплектуванні вакансії «контролер якості». Фахівці ЦЗ запропонували розглянути кандидатури з числа осіб з інвалідністю. Як результат, двоє безробітних були забезпечені місцем праці. Цього року на посаду «комплектувальник матеріалів, крою та виробів» також прийняті за скеруванням служби зайнятості двоє жителів району з ушкодженим здоров’ям.

Тепер колишні безробітні мають можливість реалізувати свій потенціал в сфері праці, отримувати гідну зарплату та насолоду від роботи.

Людмила Веселова,

начальник відділу взаємодії з роботодавцями

Сокальської філії Львівського ОЦЗ