16.10.2018 | 10:24

У Львівському Будинку праці за участю керівників базових центрів зайнятості відбулася нарада, під час якої детально були проаналізовані результати діяльності обласної служби зайнятості у січні-вересні поточного року.

Доповідь директора ЛОЦЗ Василя Барилюка доповнювалася ілюстрацією слайдів, у яких чітко прослідковувалися досягнення Львівщини на тлі інших регіонів України. Водночас присутні, оглядаючи таблиці, діаграми та графіки, мали змогу самостійно з’ясувати, як напрацювання кожного ЦЗ вплинули на загальні підсумки роботи ОСЗ.

За основними критеріями оцінки дев’ятимісячних досягнень лідерські позиції у рейтинговій таблиці посіли Дрогобицький МРЦЗ, Новояворівська міська та Сколівська районна філії ЛОЦЗ, за що їм були висловлені щирі слова вдячності. Натомість гостра критика прозвучала на адресу тих ЦЗ, що пасуть задніх і не зуміли задіяти всі ресурси для поліпшення якості роботи.

– Присутність обласного центру зайнятості на загальному ринку праці відповідно до даних за січень-липень цього року збільшилася і склала 21,4% проти 18,9% в аналогічному періоді торік, – зазначив В. Барилюк. – З 53,6 тис. до 55,7 тис. одиниць зросла база вільних робочих місць і вакантних посад. Одначе тривожить основний показник, задля чого створена і функціонує служба зайнятості. Це – працевлаштування безробітних. Усі інші напрями роботи – додаткові і повинні бути спрямовані на забезпечення місцем праці безробітних. Ось чому і йде мова про введення у ЦЗ посади кар’єрного радника. У нас є вакансії, але вони не відповідають професійно-кваліфікаційному складу клієнтів. Виходячи з цього, треба налагодити тісний взаємозв’язок між спеціалістами всіх відділів, а з боку керівництва запровадити чіткий контроль за ефективністю роботи кожного підлеглого.

Під час наради багато уваги було зосереджено на питанні налагодження співпраці з фірмами і компаніями, працевлаштуванні соціально вразливих верств населення, у тому числі молоді віком до 35 років, осіб з інвалідністю, учасників АТО. Йшлося й про організацію громадських та інших робіт тимчасового характеру, якості надання послуг з професійного навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації.

Для надання об’єктивної оцінки досягнень кожного ЦЗ були проаналізовані коефіцієнти співвідношення чисельності працевлаштованих осіб, у тому числі безробітних, до кількості працівників профільних відділів. Отримані результати були різними: якщо в одних ЦЗ навантаження на одного спеціаліста вдвічі більше за середньообласний показник, то в інших – ця цифра на половину є меншою.

Доповідь директора ЛОЦЗ доповнила його заступник Оксана Іванчук, котра здебільшого на конкретних прикладах проаналізувала якість наданих населенню послуг. Вона закликала колег тісніше контактувати з представниками малого бізнесу, органами державної влади, шукати вакансії конкретно для кожного безробітного, активніше інформувати працедавців про такий сучасний сервіс як «Електронний кабінет роботодавця», вести превентивну роботу серед осіб, попереджених про вивільнення, з метою оперативного їх працевлаштування.

Окремо обговорювалася ефективність роботи відділів рекрутингу, профілювання безробітних, кейс-менеджмент, стан справ щодо розгляду скарг і звернень громадян, аспекти реалізації на теренах області пілотного проекту «Рука допомоги», що покликаний вивести на ринок праці членів малозабезпечених родин, вимушених переселенців та учасників АТО.

Наприкінці наради директори базових центрів зайнятості озвучили низку проблемних питань, що виникають у щоденній роботі, висловили слушні пропозиції та ідеї, які сприятимуть поліпшенню якості надання посередницьких послуг.

– До завершення року залишилося небагато часу, тому необхідно докласти максимум зусиль, задіяти всі резерви, аби результати діяльності обласної служби зайнятості як сервісної установи стали кращими, – сказав у заключному слові Василь Барилюк.

Ольга Нагірняк,  начальник відділу інформаційної роботи Львівського ОЦЗ