06.04.2018 | 10:38

Професійна освіта завжди була, є і буде основним інструментом, завдяки якому можна зменшити диспропорцію між попитом і пропозицією робочої сили, гнучко реагувати на кадрові потреби працедавців, забезпечуючи їх потрібними працівниками. Водночас вона дозволяє підвищити конкурентоспроможність тих, хто залишився поза межами трудового колективу, повернути їх до продуктивної зайнятості.

Для організації професійного навчання на теренах нашої області створений Львівський центр професійно-технічної освіти ДСЗ. Це – державна освітня установа, основне завдання якої – підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації не тільки безробітних, а й працюючих громадян, з урахуванням вимог працедавців і перспектив розвитку місцевої економіки. До навчального процесу ЦПТО залучаються працедавці, оскільки дуже важливо врахувати їхні вимоги і побажання до рівня підготовки фахівців, а також вирішити питання проходження слухачами виробничої практики на підприємствах.

Для підвищення якості навчання та подолання розриву між теорією та практикою центр профтехосвіти застосовує елементи дуальної освіти, тобто поєднання роботи і навчання.

Засновником дуальної освіти вважають Німеччину, де ця форма підготовки персоналу закріплена на законодавчому рівні. Приміром, студент відвідує лекції, під час яких освоює теорію, а також проходить стажування на робочому місці, де виконання професійних обов’язків контролює наставник. Учням виплачується стипендія, розмір якої наближається до заробітної плати, а штатний працівник підприємства, так званий куратор, за роботу зі спудеєм отримує додаткову винагороду. Використання такої методології навчання є суттєвою перевагою для компанії, оскільки учень інтегрується у виробничий процес, вивчає обладнання та механізми, адаптовується до життя у колективі. Натомість працедавець має змогу придивитися до майбутнього фахівця, визначити ступінь його сумлінності та працьовитості.

Елементи дуальної система освіти застосовуються у Львівському ЦПТО під час підготовки водіїв трамваїв, трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва, електрогазозварників та ін. Слухачі теоретичний матеріал вивчають у навчальних аудиторіях центру, а досвід роботи здобувають у виробничих цехах. Приміром, під час підготовки водіїв трамваїв використовується матеріально-технічна база Львівського комунального підприємства «Львівелектротранс». За угодами співпраці на базі сучасних підприємств агропромислового комплексу області – ТзОВ «Агро ЛВ Лімітед», ПП «Західний Буг», ПАФ ім. Шашкевича, ШРБУ № 65 та інших – здійснюється підготовка трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва категорії А1 та підвищення кваліфікації за 9-ма іншими категоріями. Впровадження елементів дуальної системи дає можливість готувати персонал відповідно до потреб фірм і компаній та забезпечує слухачам гарантоване працевлаштування.

Відділ організації профнавчання Львівського обласного центру зайнятості