21.08.2018 | 15:30

Випробувальний термін на роботі: як не потрапити у пастку для новачків 21.08.2018 14:40 Випробувальний термін на роботі: як не потрапити у пастку для новачків Термін випробування при прийнятті на роботу не може перевищувати три місяці, а в окремих випадках, за погодженням з профспілкою, — шість місяців, пише газета "Експрес".

"Запис про випробувальний термін обов'язково заноситься у трудову книжку з дати початку роботи, — каже Віталій Дудін, голова юридичного департаменту незалежної профспілки "Захист праці". — Тобто законодавство не дозволяє допускати працівника до роботи без належним чином оформленого трудового договору, зокрема, без наказу про прийняття на роботу".

"Крім того, роботодавець в обов'язковому порядку має подати до органів ДФС повідомлення про прийняття працівника на роботу із зазначенням дати наказу про прийняття на роботу та дати початку роботи, — додає Євген Власов, адвокат юридичної фірми "Патріот". — На час випробувального терміну працівник повинен отримувати зарплату відповідну до штатного розпису. Законодавством не передбачено, що випробовувальний термін — безкоштовний. Після випробувального терміну людину можуть звільнити. Але про це роботодавець повинен попередити її письмово за три дні. Якщо ж строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що пройшов випробування".

Expres.ua