30.11.2018 | 14:02

На Львівщині понад 14 тисяч осіб мають статус учасника бойових дій. Ті з них, хто бачив війну в обличчя, пережив втрату побратимів чи поранення, потребують допомоги в адаптації до реалій звичного життя. Серед основних проблем соціалізації атовців доволі гостро стоїть питання повернення до трудової діяльності. Саме ця тема була у полі зору учасників круглого столу, що відбувся у Львівському МЦЗ з ініціативи Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» у рамках проекту «Ветерани: від діалогу до працевлаштування».

Запрошені на захід соціальні партнери порушували різні проблеми, які доводиться розв’язувати учасникам АТО на шляху до продуктивної зайнятості. Не стоїть осторонь цих питань і служба зайнятості, посадовці якої намагаються всебічно сприяти працевлаштуванню на вакантні та новостворені робочі місця клієнтам, звільненим з військової служби після участі в антитерористичній операції.

За словами заступника директора ЛОЦЗ Оксани Іванчук, з січня до тепер соціальні послуги у центрах зайнятості отримали 2166 демобілізованих із зони бойових дій осіб, з них 1800 набули статус безробітного, 1668 призначена виплата допомоги з безробіття. Вдалося забезпечити роботою 434 особи, у тому числі 26 започаткували власну справу, скориставшись фінансовою та консультаційною підтримкою служби зайнятості.

«Щоби надати комплексну допомогу у вирішення різних питань життєдіяльності колишнім бійцям, у нас запроваджена практика проведення зустрічей «Під одним дахом», Днів учасника АТО, – повідомила О. Іванчук – Тобто, завітавши до центру зайнятості, представники соціально вразливих груп населення, у тому числі й учасники АТО, можуть отримати фахові консультації спеціалістів різних державних підрозділів: управління праці та соціального захисту населення, відділу охорони здоров’я, міграційної служби, держкомагентства, житлового-комунального господарства, Пенсійного фонду тощо.

Як зазначили промовці, чимало ветеранів психологічно не готові шукати нове місце роботи, їм складно адаптуватися до умов мирного життя. Власне відвідати мотивуючі лекції, здобути навички якісного спілкування з працедавцями, навчитися формувати резюме колишні бійці мали змогу впродовж трьох днів у Львові. Активісти Всеукраїнської громадської організації «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» та інші сторони соціального партнерства організували для них цикл навчальних семінарів з використанням психологічного методу ненасильницького спілкування. Саме такий спосіб застосовується у всьому світі та добре себе зарекомендував безпосередньо в роботі з тими, хто постраждав внаслідок військового конфлікту.

Один із учасників бойових бій пан Богдан акцентував, що схожі проекти необхідні і дуже корисні для побратимів. «Після участі у тренінгах та лекціях я почав телефонувати своїм друзям, запрошувати їх на такі ж зустрічі. Адже отримав психологічну підтримку, зав’язав нові знайомства, підготувався до роботи і співбесіди з працедавцями. І найголовніше – відчув, що про нас пам’ятають», – запевнив він.

До слова, Львів став шостим і останнім містом в Україні, де стартував проект «Ветерани: від діалогу до працевлаштування». Завдяки цій ініціативі сучасні герої мали змогу зустрілися з представниками фірм і компаній, пройти десятки співбесід, а також домовитися про стажування та офіційне працевлаштування.

 Тетяна Саранчук