Пожежник - рятувальник – це вже не професія, це спосіб життя, адже постійно перебуваєш у очікуванні тривоги: можливо комусь саме зараз потрібна буде допомога. А в критичній ситуації дається взнаки і те, настільки ти добре підготовлений до цієї ж таки ситуації, і хто знаходиться поруч і власні знання та правила техніки безпеки. Адже коли заходиш у палаюче приміщення ніколи не знаєш, що тебе там чекає – може впасти стіна, стеля, вибухнути газовий балон, чи трапиться ще щось. І тому мабуть кожна дружина та діти з острахом проводжають своїх рідних рятівників на роботу та радіють, коли їх чоловік та тато повертається живим та неушкодженим. 

Рятувальник – це справді героїчна професія. Скільки ми бачимо по телебаченню, скільки чуємо по радіо, скільки нам розповідають вчителі про ті надзвичайні ситуації, які відбуваються з нашими однолітками.

Наша рідна планета Земля  постійно потерпає від стихійних лих. Так, повені, землетруси, торнадо, зсуви, урагани, бурі, грози, пожежі, виверження вулканів завдають важкого, майже непоправного удару на екологію планети. Проте не таким жахливим є вплив на екологію порівняно з наслідками цих стихійних лих для людей. Руйнуються не тільки будинки, а й цілі населення. Стояв собі будиночок, гарне барвисте подвір’я, сільське господарство, все цвіло і процвітало. І тут одна мить і все. Не стало нічого! Нема ні хати, ні стайні, ні господарства, взагалі нічого, тільки, на щастя, люди живі. Адже життя людини – найцінніше.

Якось, по телебаченню транслювали дуже зворушливу подію, яка відбулася в одному з міст України. На високе дерево, біля житлового будинку, вилізло маленьке сіре кошеня. І от, забравшись на саму верхівку, воно жалібно нявчало, та боялося спуститися донизу. Просидівши більше доби на верхівці дерева, бідолашна тваринка зовсім знесиліла і зголодніла. Перехожі зупинялися біля дерева, але ніхто не зміг вилізти на таку височінь. А вітер з кожною хвилиною все сильнішав, розхитуючи дерево. Тоді комусь з перехожих спало на думку викликати пожежників. І допомога не забарилася. Через декілька хвилин черговий наряд прибув на місце пригоди, розгорнув велетенську драбину, і «бранця» було врятовано. Маленький сірий клубочок сидів на долоні пожежника, який спускався вниз по драбині, а внизу вже звучали оплески дітей, та схвальні вигуки дорослих.

Герой-рятівник і тут прийшов на допомогу,  рятуючи життя живої істоти. Небайдужість людей – це одна з визначних характеристик, яка проявляється в таких випадках.

Робота рятувальника справді нелегка. Він, як представник будь-якої професії має свої обов’язки. Здійснює гасіння пожеж, порятунок і евакуацію людей, а також запобігає подібним випадкам. При виникненні пожежі сигнал поступає в диспетчерську службу, оператор визначає, яка пожежна частина знаходиться ближче до місця випадку, до якої категорії складності відноситься пожежа. Залежно від цього плануються подальші дії. Якщо горить сміттєвий контейнер, то до місця випадку буде направлена лише одна машина-автоцистерна, але, якщо випадок серйозніший, запалало житлове або виробниче приміщення, — то, як мінімум, дві, і бажано з різних напрямів (на випадок, якщо одна раптом застрягне десь в дорозі, наприклад, в автомобільній пробці). На крупні ж випадки пожежники з'їжджаються і усієї округи.

 Пожежники-рятувальники виконують рятувальні роботи, пов'язані з пожежогасінням, повенями, природними катастрофами та іншими непередбаченими нещасними випадками, а також займаються ліквідацією наслідків нещасних випадків (наприклад, дорожньо-транспортний випадок або нафтове забруднення). Рятувальна робота небезпечна і вимагає довірливої співпраці – неправильне рішення або поведінка може загрожувати здоров'ю, життю або майну самого рятувальника або ж здоров'ю, життю або майну інших людей.

Коли поступає сигнал тривоги, чергові бійці повинні за 20 секунд одягти спеціальний одяг, після чого негайно сісти в машину і виїхати. Від того, як швидко прибуде машина на місце випадку, часто залежать життя багатьох людей. Після прибуття пожежні визначають, що і де горить, які дії слід виконати. Необхідно за півтори-дві хвилини розгорнути пожежні рукави і підключити їх до місцевого джерела води, якщо такий є, або до цистерни.

Гасіння вогню може тривати від декількох хвилин до декількох діб. Якщо прибулих сил для боротьби з вогнем не вистачає, викликають підмогу. Після ліквідації спалаху керівник варти повинен доповісти в частину по рації про результати операції, скласти акт. Після цього до роботи приступають слідчі, які розслідують причини спалаху, шукають винних, якщо такі є, підтверджують правомірність дії пожежників, якщо ними був причинний матеріальний збиток (наприклад, залито водою приміщення з комп'ютерами, які в результаті зіпсувалися).

Ну, а для профілактики випадків є пожежні інспектори, які перевіряють безпеку в різних установах, а також займаються роботою з населенням, проводять бесіди із школярами тощо. Працюють пожежники позмінно, між викликами проводять тренування, розробляють плани операцій з гасіння спалахів. Пожежникам часто доводиться ризикувати життям, рятуючи постраждалих.

Обов'язки пожежників-рятувальників

Робота важка, але дуже вдячна. Бажаючі стати пожежними бійцями можуть закінчити спеціальні курси, попасти практикантами в пожежну частину, де після закінчення певного терміну приймають присягу і приступають до служби. Щорічно бійці повинні здавати спортивні нормативи, щоб підтвердити свою кваліфікацію. Можна здобути вищу або середню спеціальну освіту в академіях пожежної безпеки, які є в багатьох містах країни. Випускник освоює спеціальність інженера з пожежної безпеки і може працювати інспектором або слідчим або обіймати командирські посади в пожежних частинах.

Пожежник-боєць - це професія суто чоловіча, але в ролі слідчих та інспекторів можуть знайти себе і жінки.

Пожежник повинен уміти користуватися рятувальним устаткуванням, знати техніку безпеки, уміти працювати на висоті. Необхідно мати добре здоров'я, високу витривалість, фізичну силу (не випадково серед бажаючих вступити на таку службу проводиться жорсткий медичний відбір).

Також для представників даної професії важливі такі риси характеру, як: відповідальність, точність, надійність, уміння аналізувати. Лише стандартне обмундирування пожежника важить близько 30 кг, а з ним потрібно спускатися по спеціальній жердині до машини, швидко пересуватися, маневрувати під час пожежі, самотужки підніматися на верхні поверхи (адже користування ліфтом під час пожежі строго заборонено з міркувань безпеки).

Представник цієї професії повинні знати правила надання першої медичної допомоги, володіти міцною психікою, високою стресостійкістю - адже події розвиваються непередбачувано, та і не всіх людей вдається врятувати, інколи вони гинуть на очах, і це необхідно пережити. Освоювати дану професію рекомендується людям рішучим, сміливим, відповідальним, таким, що мають твердий характер, силу волі, чітку координацію рухів, швидкість реакцій.

Протипоказань для такої роботи досить багато, необхідно мати відмінне здоров’я, саме тут медична комісія навіть більш строга, аніж військова. Заробітки не дуже високі, але працювати пожежниками йдуть зазвичай не для того, щоб розбагатіти, а тому, що відчувають покликання до цієї справи. Кар'єрні перспективи у пожежника, як і у військового: зростання звань, обіймання командирських посад у відповідних структурах.