Є у світі професії, які актуальні завжди. Одна з них – кухар. Разом з розвитком цивілізації удосконалювалися знання, вміння та професійні навички тих, хто пов’язав своє життя з приготуванням їжі. Тому можна сказати, що це –найдавніше ремесло.

Як тільки печерні люди приручили вогонь і почали смажити м’ясо на багатті, вони швидко з’ясували, у кого воно виходить смачнішим і соковитішим, тому почали довіряти цю важливу місію тільки такій особі. Так появився перший шеф-кухар. У подальшому перебігу історії кухарське діло отримало своє втілення у наданні особистих послуг з приготування наїдків багатим і знатним людям. І тільки з розвитком ресторанного бізнесу цей фах став більш популярним.

Кухарська справа по-своєму унікальна. Хоча дехто не сприймає її такою, вважаючи, що тут немає нічого складного: треба просто з’єднати інгредієнти, а піч сама доведе страву до кондиції. Та й хто в наш час готувати не вміє? Мовляв, кожен зміг би працювати кухарем! Однак, це далеко не так. Адже на кухні головне – талант, почуття смаку, фантазія.

З одного боку, ця професія вимагає скрупульозної точності, з іншого –творчої жилки, щоб придумувати оригінальні рецепти або вишукано подавати страви. Нюх і тонкі смакові відчуття допоможуть тим, хто обрав цей фах, досягти висот у професійній сфері. До того ж справжній куховар повинен бути уважним, акуратним, організованим, мати відмінну пам’ять. Йому необхідно знати рецепти та технологію приготування страв, правила зберігання продуктів відповідно до санітарно-гігієнічних норм, економіку та організацію громадського харчування, правила використання пристроїв і спеціального обладнання.

Кулінар, кухар – це не просто особа, що чаклує на кухні, і з під рук котрої виходять дуже смачні і поживні наїдки. Він повинен багато вміти, зокрема, провести первинну обробку сировини, відрізнити свіжу рибу від розмороженої, правильно вибрати м’ясо, овочі, підготувати все це до вживання тощо.

Також кухареві необхідні знання про склад їжі, її калорійність, терміни зберіганні продуктів, фізіологію харчування, вимоги до складання меню та правила експлуатації обладнання. А приготовлену страву необхідно подати красиво, створюючи з кожної унікальний та неповторний натюрморт.

Іноді потрібні й знання ресторанної економіки: грамотне оформлення документів, обчислення і ціноутворення, уміння працювати з касовими апаратами. Зазвичай спершу кухарів вчать готувати салати, закуски, а згодом – бульйони, супи, соуси, другі страви, десерти.

Студенти мають можливість застосувати отримані знання в кафе, ресторанах, барах та їдальнях. Багато хто ще під час практики знаходить майбутнє місце роботи. Попит на таких спеціалістів незмінно високий. За справжніми знавцями кухарського мистецтва полюють працедавці, їх переманюють престижні ресторани, навіть запрошують на роботу до інших країн. А дехто, здобувши необхідний досвід, береться за створення власної справи, відкриваючи кафе, бар чи ресторан.

                                                                  Відділ організації профорієнтації  ЛОЦЗ