Професійні риси медичного працівника характеризує цілий комплекс людських цінностей, серед яких важливе місце посідають співпереживання, увага, вболівання, відповідальність, добросердність і низка інших чеснот.

Професія лікаря вимагає високої внутрішньої етичної культури, а однією з основних рис характеру медичної сестри є чесність. Для формування особистості медика важливе значення має рівень загального культурного розвитку, знайомство з літературою, мистецтвом, уміння організувати своє самовиховання.

Буває, що часті психоемоційні перевантаження у процесі професійної діяльності, а також деякі особливості психічної індивідуальності призводять до того, що характер змінюється, деформується. Проявляються такі негативні риси як байдужість, грубість, дратівливість під час контакту з хворими, а іноді – пригніченість від безсилля у разі лікування важко хворих пацієнтів.

Тому медичним працівникам слід оберігати себе від професійної деформації, намагатися зберегти душевну рівновагу, а ще – націлити на позитив пацієнтів, утвердити в них позицію на одужання.