Подбати про роботу, від якої у дорослому житті юнаки та дівчата черпатимуть фінансове та моральне задоволення, треба ще зі шкільних літ. Для цього існує універсальна формула: «хочу-можу-треба», де «хочу» – це вподобання, інтереси, коло зацікавлень. «Можу» – здібності, нахили, те, що особі добре вдається. «Треба» – професії, які користуються попитом на локальному ринку праці й будуть затребувані у майбутньому, тобто спеціалісти чи професіонали, на яких «полюють» працедавці й готові платити їм велику зарплату.
Чому ж у молоді виникають складнощі під час вибору фаху? Зчаста старшокласникам доволі непросто визначити свої вподобання, з’ясувати, до чого у них хист. Іноді виникають сумніви щодо власних здібностей та можливостей. У таких випадках доцільно скористатися профорієнтаційним тестуванням. Воно допоможе виявити та структурувати професійні інтереси, визначити таланти, індивідуальні особливості.
Зараз існує багато можливостей пройти тестування в онлайн-форматі як на платній, так і безкоштовній основі. На деяких з них можна не лише протестуватися, але й почерпнути багато корисної інформації про світ професій, етапи кар’єрного зростання тощо. Пропонуємо вашій увазі деякі з них.
Перший ресурс – це Платформа з Профорієнтації та розвитку кар’єри, що розміщена на сайті Державної служби зайнятості (http://profi.dcz.gov.ua/tests/ ). Тут можна пройти тести, що допоможуть обрати напрям майбутнього навчання, оцінити власні софт скіли, і навіть з’ясувати здатність вести власний бізнес.
Другий корисний ресурс – сайт «Всеукраїнський проєкт з профорієнтації та побудови кар’єри» (https://www.hryoutest.in.ua/). На ньому можна не лише пройти тестування, але й навчання як учням, так і їхнім батькам щодо того, як обрати професію мрії, підготуватися до працевлаштування, дізнатися про найбільш перспективні професії в Україні та світі тощо. І все це – у цікавих форматах: відео та мультимедійних SCORM-курсах.
Третій ресурс – це тестування Майєрс-Бріггс (https://www.16personalities.com/uk) для визначення типу особистості «16 персоналій». 70% американських випускників проходять таке тестування, щоби вияснити сильні та слабкі сторони під час професійного самовизначення. Також у багатьох компаніях умовою працевлаштування є проходження претендентами тесту Майєрс-Бріггс. Типи особистості згідно з теорією Майєрс-Бріггс та можливі професії – за посиланням https://bit.ly/3H4qV7O .
Чимало корисної інформації можна почерпнути, завантаживши мобільний застосунок на плей маркеті «Центр професійної орієнтації». Цей додаток зокрема містить розділ «Куди піти вчитись» з інформацією про всі навчальні заклади України, а також платформи з дистанційними безкоштовними курсами. Розділ «Цікавий світ професій» містить відео та анімацію про професії, що актуальні зараз та будуть в тренді у майбутньому, а також відеовернісаж професій і поради щодо пошуку роботи.
Тестування та ознайомлення з професіями дозволять старшокласникам більш точно визначити дві складові формули «хочу-можу-треба». Аби знайти третю умову «треба», слід помоніторити сайти з пошуку роботи, зокрема Державної служби зайнятості (https://www.dcz.gov.ua/ ), work.ua , robota.ua , grc.ua , novarobota.ua , pidbir.com та ін.
Охочі з’ясувати свої таланти можуть записатися на безоплатну консультацію з профорієнтації за тел. (032)2330434 або написати повідомлення в месенджері профілю «Профорієнтаційний віртуальний клуб «Професійна кар'єра» Львівської ОСЗ» у соціальній мережі «Фейсбук» (https://www.facebook.com/LvivProforientation/ ).
І остання порада молоді: не бійтеся пробувати, досліджувати, пізнавати себе і світ професій, щоби відчути своє, знайти той вид діяльності, який відповідатиме інтересам, здібностям та потребам ринку праці. Головне, щоби кожний займався своєю справою, не розминувся з покликанням. У цьому запорука успіху!
До слова, у Львові з ініціативи Департаменту освіти та науки ЛОДА в режимі онлайн відбувся форум «Успішна кар’єра», під час якого прозвучало чимало порад старшокласникам з питань професійного самовизначення. Відеозапис форуму – за посиланням https://bit.ly/3xivIOu.