Повномасштабна війна, яка триває два роки, поступово змінює ситуацію на ринку праці. Оскільки через мобілізацію чоловіки все частіше звільняються і йдуть воювати, на їхні спеціальності роботодавці готові брати жінок. Зокрема, пропонують їм стати інкасаторками, електромонтерками і трактористками.

Як змінився ринок праці на Львівщині та які професії є затребувані серед роботодавців, дізнавалось Суспільне.

 

Робота є, працівників не вистачає

За словами заступниці директора Львівського обласного центру зайнятості Оксани Іванчук, станом на зараз служба зайнятості оперує більш ніж 9000 вакансій. При тому чисельність осіб, які є безробітними, зменшується.

 

"Якщо у 2022 році в центрі зайнятості на одну вакансію претендувало три людини, минулого 2023 року цифри становили один до одного, то цьогоріч маємо протилежну картину – на одну людину є дві вакансії. Ми маємо що пропонувати, але не маємо з кого вибирати", – каже Оксана Іванчук.

 

Відтак, фахівці центру зайнятості працюють з так званим вільним ринком праці, здійснюють пошук і підбір претендентів на роботу для роботодавців з числа тих людей, які не зареєстровані у центрі як безробітні, але могли звертатись чи подавали резюме у сектори відділів рекрутингу, через інтернет-сайти з пошуку роботи тощо.

 

 

Що стосується професій, то найбільше на ринку праці є вакансій для швачок та водіїв автотранспортних засобів.

 

Як наголосила заступниця директора Львівського обласного центру зайнятості, зараз безробіття має більш жіноче обличчя: на ринку праці кількість жінок сягнула майже 80%. Серед тих, хто шукає роботу, також переважають жінки. Відповідно, з укомплектуванням "чоловічих" професій досить складно. Зокрема, гостро не вистачає електромонтерів, слюсарів та ремонтників.

 

Що стосується сфери торгівлі і послуг, то роботодавці найбільше потребують кухарів, продавців продовольчих товарів, офіціантів, касирів торговельного залу. Щодо офісних працівників, чимало вакансій є для фахівців державних структур, бухгалтерів, фармацевтів, менеджерів-управителів зі збуту. Серед інших на ринку праці, що пропонує Львівський обласний центр зайнятості, є вакансії для поліцейських за різними спеціалізаціями, інженерів, інспекторів пенітенціарної служби.

 

"Хоч за такими професіями здебільшого працювали чоловіки, зараз роботодавці почали переглядати і пом’якшувати вимоги до претендентів і готові брати жінок. Наприклад, нещодавно до нас звернулися із "Приватбанку" з проханням підібрати інкасаторів і погоджуються, що на роботу можуть прийти інкасаторки", – говорить жінка.

 

За словами Оксани Іванчук, також у центрі зайнятості одна жінка здобуває професію трактористки, інша вже отримала ваучер на здобуття такої професії як водійка навантажувача. А у Львівському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості розглядають питання ліцензування нової професії – електромонтер, де також працювати зможуть жінки.

 

"Наразі це поодинокі приклади, коли на "чоловічих" професіях працюють жінки, але все йде до того, що така ситуація посилюватиметься. Важливо те, що роботодавці готові брати жінок на "чоловічі" професії, тож усе, що треба, це жінкам бути більш відважними" – додала вона.

 

Зарплати та можливість перекваліфікації

Як наголосила Оксана Іванчук, у центрі зайнятості є чимало вакансій для професій, де є природна плинність кадрів. Зокрема, це стосується касирів торговельних залів, продавців продовольчих товарів чи офіціантів. Тобто, таких людей чимало серед безробітних на ринку праці і водночас для них є багато вакансій.

 

"Велику роль у цьому питанні відіграє рівень заробітної плати. Людина завжди шукає, де краще платять, тож звільняється з однієї менш оплачуваної роботи і пристає на кращу аналогічну, але з вищою заробітною платою. На жаль, не завжди ринок може цю заробітну плату запропонувати", – каже Оксана Іванчук. Вона додає, що станом на сьогодні середній розмір заробітної плати по вакансіях у Львівській області становить 13 545 гривень, у Львові – 15-16 тисяч гривень.

 

Для тих, хто не хоче працювати за своєю професією, у центрі зайнятості, зокрема Львівському центрі професійно-технічної освіти, можна перекваліфікуватись або обрати новий фах. Попитом зараз користуються професії перукарів, манікюрниць, продавців, візажистів, продавців продовольчих товарів, касирів.

 

Для людей пропонують короткотермінові курси (тривалість 2-3 тижні) і довготривалі (терміном у 4-5 місяців). Наприклад, нещодавно завершилось навчання для операторів безпілотників і запустили короткотерміновий курс для складальників безпілотників.

 

Прийти на курси і опанувати нову професію чи перекваліфікуватись можуть як ті, хто офіційно безробітний і стоїть на обліку в центрі зайнятості, а також інші особи. Безробітні відвідувати курси можуть безкоштовно. Ті, кому 45 років і при тому мають 15 років страхового стажу, є не зареєстровані у центрі зайнятості, як безробітні, можуть у центрі зайнятості отримати ваучер на навчання. Якщо це учасники бойових дій, ВПО чи люди з інвалідністю, то вимог до віку і стажу не має.

 

Як наголосила Оксана Іванчук, ваучер дає можливість пройти навчання в одному з навчальних закладів, який визначений у переліку МОН. У переліку є 124 професій і спеціальностей, за якими можна вчитись. Минулого року попитом користувались професії психологів, соціальних працівників, а кваліфікацію підвищували медичні працівники.

За матеріалами СУСПІЛЬНЕ.ЛЬВІВ