Минулоріч Мінсоцполітики перезапустило програму поворотної підтримки малозабезпечених безробітних, більше відому як “Рука допомоги”. А вже цього року тих, хто захоче скористатися нею, чекають приємні зміни. Про що саме йдеться та хто має право на таку допомогу? 

— Згідно із програмою, непрацюючі громадяни з малозабезпечених родин можуть отримати кредит на запуск власної справи, — каже Євгенія Холодна, юристка, координаторка чат-боту “Юридичний порадник для ВПО” БФ “Право на захист”. — Допомога надається на три роки і є безвідсотковою. 

— На які потреби її можуть надати? 

— На придбання обладнання та матеріалів, потрібних для розвитку власної справи. Допомога надається у безготівковій формі й не враховується під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для призначення всіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій. 

Зауважу, що претендент на допомогу має відповідати низці ознак одночасно: бути працездатним; належати до членів малозабезпеченої сім’ї; не працювати і бути зареєстрованим як безробітний. 

— Куди звернутися за призначенням такої допомоги? 

— До центру зайнятості, в якому особа зареєстрована як безробітна, слід подати: заяву про надання фінансової допомоги; повний витяг про несудимість; бізнес-план; витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (для перевірки інформації про обтяження, наявність непогашених зобов’язань). Рішення про надання допомоги приймає спеціальна комісія. Якщо воно позитивне, то далі сторони укладають угоду. 

Але рішення про призначення допомоги може бути скасоване і після його прийняття, якщо отримувач порушив певні вимоги. Наприклад, не відкрив ФОП чи не зареєструвався як юридична особа без поважних причин протягом наданого на це строку, не провадить підприємницької діяльності після надання фінансової допомоги тощо. 

— Які максимальні виплати можна отримати? 

— Граничний розмір допомоги — до 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому приймається рішення про її надання. Тобто у 2024 році це — 106 500 гривень. 

Та отримувачу допомоги не дадуть коштів на руки. Наприклад, особа вирішила зайнятися пошиттям постільної білизни і потребує допомоги у придбанні кількох швейних машин, тканини та фурнітури на загальну суму 93 000 гривень. Гроші буде переказано безпосередньо на рахунок продавця цих товарів на підставі відповідних документів. 

— Чи правда, що у певних випадках фінансову допомогу можна не повертати? 

— Так, такі новації діють з 1 січня цього року. Гроші можна не повертати, якщо: за три роки від дати отримання допомоги сплачено податки, збори і ЄСВ у сумі, що перевищує суму наданої допомоги; у перший рік від дати отримання допомоги за направленням центру зайнятості підприємець працевлаштував не менш як дві особи із малозабезпечених сімей строком щонайменше на два роки. 

А якщо підприємець за три роки сплатив податків та ЄСВ на суму, скажімо, 92 000 гривень, а допомогу отримав у розмірі 93 000 гривень, то повернути державі потрібно буде лише 1000 гривень.