За нинішніх реалій проблема офіційної виплати заробітної плати та легалізації зайнятості набула особливої гостроти. Усвідомлюючи важливість оформлення трудових відносин на законних підставах, більшість працедавців ведуть виробничу діяльність у правовому полі. Але є й такі, хто, намагаючись збагатитися, ухиляється від перечислень обов’язкових платежів, використовує нелегальну працю й виплачує заробітну плату в конверті. Корінь цієї проблеми криється у невмінні громадян користуватися своїми конституційними правами, недостатньому рівні правової освіти, відсутності свідомості та поваги до законів, як у керівників підприємств, так і працівників.

Від власної байдужості і мовчазної бездіяльності кожен «трудовий нелегал» втрачає стаж, необхідний для нарахування пенсії, відпускні на час щорічної відпустки, суму індексації заробітної плати у зв’язку з підвищенням цін, допомогу з тимчасової непрацездатності у випадку хвороби і т. д. Такі співробітники є незахищеними від незаконного звільнення, не мають ніяких гарантій на безпечні умови праці, гарантованого права на відпочинок.

Робота без оформлення трудових відносин не дає права на виплату втраченого заробітку у звязку з втратою непрацездатності в разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, виплату допомоги з безробіття.

Саме з метою ознайомлення непрацюючих громадян з вищезгаданими проблемами посадовці Самбірського МРЦЗ провели низку заходів за участю головного державного інспектора Управління з питань праці у Львівській області Мирона Олексійовича Лизана. Учасниками семінару стали учасники антитерористичної операції та особи з обмеженими можливостями. Інспектор наголосив, що зменшити обсяги тіньової зайнятості можна тільки спільними зусиллями керівників підприємств усіх форм власності, підприємців, органів місцевого самоврядування, контролюючих органів і безпосередньо найманого персоналу. Працівникам необхідно зрозуміти, що вони зможуть захистити себе лише законним шляхом. А це можливо в тому випадку, коли відносини з працедавцем оформлені офіційно. Відстоюючи свої конституційні права, співробітники мають право звернутися із заявою до Територіальної державної інспекції з питань праці, зі скаргою до прокуратури або з позовною заявою до суду.

Тетяна Кузьміч,  начальник відділу активної підтримки безробітних  Самбірського міськрайонного центру зайнятості