Доволі часто молоді люди постають перед непростим вибором: починати працювати ще навчаючись  чи дочекатися закінчення навчального закладу. Універсальної відповіді на це питання немає, так як для кожного ситуація індивідуальна. Комусь  може сильно не вистачати коштів, що буде автоматично змушувати шукати підробіток. А можливо, чиясь спеціальність передбачає ранній кар'єрний старт і навчання безпосередньо в робочому процесі. Мова йтиме про те, як її (роботу) знайти.

            Студент молодших курсів денного відділення швидше зможе знайти підробіток під час літніх канікул. Тут упиратися в пошук роботи виключно за майбутньою спеціальністю не варто. Для багатьох юнаків і дівчат важливо в принципі попрацювати, відчути смак дорослого життя і як гроші заробляються. Виняток тут можуть представляти лише  студенти, які спеціалізуються на IT-технологіях. Тому найпоширеніші варіанти першої роботи для цієї групи можуть бути наступні: офіціант в кафе, співробітник ресторану швидкого харчування, оператор колл-центру, промоутер, кур'єр тощо. Ближче до спеціальності можуть знайти роботу майбутні ветеринари і медики. У першому випадку це може бути, наприклад, робота на стайні. У другому — робота молодшим санітаром. Канали пошуку роботи можна і потрібно використовувати найрізноманітніші: робочі сайти, організації вузів, родичі, друзі.

            Студенти старших курсів можуть спробувати знайти першу роботу за фахом — на позиції асистента або помічника в професіях, на які вчаться. Наприклад, студенти факультетів з інтенсивним вивченням іноземних мов можуть починати роботу перекладачами, гідами, контент-менеджерами двомовних сайтів. На старших курсах, безумовно, логічно шукати роботу якщо не за фахом, то принаймні в близькій сфері. До закінчення вузу у молодого фахівця в резюме вже буде історія профільного (або близького до профільного) досвіду роботи. Студенти вечірнього і заочного відділень можуть шукати роботу так само, як і очники. Відмінність в тому, що вони, як правило, працевлаштовуються на постійну роботу і працюють протягом всього року.

            Роботу за фахом слід активно починати шукати ще до факту отримання диплома. Після випуску грамотно складене резюме потрібно розмістити на  сайтах. Звичайно ж, варто задіяти й інші канали пошуку, а саме контакти родичів і знайомих, центри з працевлаштування ВНЗ. Варто врахувати, що в корпорації можна отримати хороший досвід роботи в рамках професійних регламентів, норм і стандартів, корпоративної культури. У невеликій компанії буває більше можливостей для ініціативи і творчості. Де починати свій трудовий шлях — вирішувати тільки Вам. Головне, щоб робота подобалася, приносила моральне і матеріальне задоволення.