оп

Ви амбітні, розумні, тому нову роботу отримати для вас не проблема? Похвально! Але розслаблятися не варто. Вдало пройти співбесіду – це лише маленький крок на шляху до кар’єрного зростання. Попереду – перший день на роботі. Від того, як він пройде, залежать подальші відносини з колегами. Велике значення має те, як ви зарекомендуєте себе в новому колективі. Ці поради будуть корисні й бувалим працівникам.

Без паніки. Перший день – найважчий. Для початку складіть чіткий його план і сформулюйте основні завдання. З власної ініціативи познайомтеся зі співробітниками і керівниками. Не варто очікувати, що їх цікавість виявиться сильнішою за вашу боязкість. Спершу раціонально організуйте нове робоче місце. Зрозуміло, що ви поки що, як кажуть, не в своїй тарілці. Але, якщо це відкладати на завтра, про вас можуть уже сьогодні подумати, як про ледачого або безвідповідального співробітника. У перший же день адаптуйтеся до обставин і звикайте до режиму праці. Швидко вивчайте специфіку роботи. Найголовніше – не панікуйте!

«Наведіть мости». Знаючи мотивацію і психологію керівника та колег, можна швидко влитися в новий колектив. Наприклад, кого шукає працедавець у свою команду? Передусім активного та відповідального працівника. Ось і станьте таким! Пам’ятайте, що керівник не з жалю наймає вас на роботу. Він розгледів у вас ті якості, які йому допоможуть поліпшити роботу організації чи підприємства. Будьте уважні та зосереджені на виконанні завдань. Доручення виконуйте якомога швидше, але якісно. Доведіть, що ви постійно самовдосконалюєтеся та опановуєте нові знання. Натякніть начальнику на те, що прагнете кар’єрного зростання. Працедавці знають, що підлеглий з мотивацією працює набагато ефективніше. Між тим обіцяти золоті гори в перші дні роботи не рекомендуємо. Працедавець може ж і перевірити, чи дійсно ви за два дні впораєтеся з тижневою нормою. Завантажать роботою до фізичного та психологічного виснаження. Краще візьміться за просте завдання, але виконайте його компетентно та вчасно. Що стосується колег, то не варто першого дня проявляти норовливий характер. У багатьох колективах, особливо великих, є свої «клани та угрупування». Придивіться, яка компанія людей вам ближче за духом. А можливо варто зберігати нейтралітет. Усе залежить від психологічного клімату в установі. Уперше зустрівшись з майбутніми колегами, проявіть ініціативу і представтеся. Під час знайомства будьте відкритими та щирими. Постарайтеся запам’ятати або запишіть імена керівників, начальників і співробітників. Люди люблять, коли до них звертаються на ім’я, по батькові, а не «е ... як вас там». Адже вам спочатку доведеться консультуватися з багатьох організаційних питань. Величезним плюсом буде дружба хоча б з одним із колег.

Не соромтеся . Перше завдання – відмінний привід себе проявити. Але не розраховуйте, що воно буде простим і зрозумілим. Керівники люблять перевіряти знання, сили, комунікабельність нових працівників. Вони хочуть переконатися, що зробили правильний кадровий вибір. І чим більш значуща ваша посада, тим складнішим може бути доручення. Сенс полягає в тому, щоб дізнатися, чи зможете ви знайти спільну мову з іншими працівниками. Адже саме злагодженість колективу – запорука процвітання будь-якої компанії. У кожній організації є свої нюанси і правила, які вам поки що невідомі. Тому підказками колег нехтувати не можна. Не соромтеся звертатися за порадами ні до начальника, ні до інших працівників. Навіть якщо хтось відмовить у допомозі, все одно знайдуться люди, які дадуть ділову пораду. Швидше за все, ваші обов’язки були додатково закріплені за іншими членами команди. І часто керівництво за більше навантаження навіть не доплачує. Тому вам з радістю допоможуть освоїтися, аби скинути з себе зайвий тягар відповідальності.

Не варто в перший день: боятися радитися, самостійно намагатися вирішувати конфліктні або спірні питання, відмовчуватися, якщо допустили помилку.

Слушна порада: перші дні після закінчення зміни підходьте до безпосереднього начальника і обговоріть з ним підсумки виконаної роботи. Адекватний керівник ніколи від вас не відмахнеться, за винятком крайньої зайнятості або поспіху. По-перше, йому приємно виконувати роль усезнаючого наставника. По-друге, від вашої кваліфікованої роботи залежить і загальний результат: чим швидше ви врахуєте його думку, тим більше буде користі. Не бійтеся з його боку критичних зауважень, їх не уникнути. Зате начальник вам дасть цінні вказівки. І одночасно помітить вашу зацікавленість та ініціативу.

Поради психологів: Умійте слухати! Розмовляючи з партнером, намагайтеся бути уважним і зацікавленим у бесіді. Можете застосувати психологічний прийом – дивитися строго на мовця, нахилившись злегка вперед. Співрозмовник підсвідомо оцінить вашу підвищену увагу і буде прагнути спілкування з вами. У високоосвіченому колективі корисно підкреслити свою вихованість і хороші манери. Наприклад, робіть колегам комплементи про їх зовнішній вигляд. Але щиро, чесно та вчасно. Умійте скромно приймати похвалу. Стримано, з легкою посмішкою, подякуйте за теплі слова. Палкі обійми і вигук «Є-с-с» залиште при собі. У розмові намагайтеся уникати некоректних порівнянь з іншими людьми або колишнім місцем роботи. Перші робочі дні психологічно дуже важкі. Але, якщо ви зробите все правильно, то залишитеся задоволеним. Отож, успіхів!

Відділ організації профорієнтації

Львівського обласного центру зайнятості