У Дрогобичі говорили про запити на ринку вакансій та підготовки спеціалістів школами та спеціалізованими закладами освіти. На цю тему 26 березня у “Дія.Центрі” відбувся круглий стіл, на якому між собою вели бесіду роботодавці Дрогобицького району, Дрогобицької філії Львівського обласного центру зайнятості, представники закладів освіти.
Виклики, з якими стикаються роботодавці
Основна тема та основний виклик — підготовка кадрів, які потім стануть до роботи у підприємствах Дрогобицького району, зокрема релокованих. Ціль круглого столу — комунікація ліцеїв, коледжів та закладів профтехосвіти з бізнес-середовищем. На заході були присутні підприємства: “Роберт-сервіс”, ТзОВ “Неском” та інші. Говорили про основні виклики:
- брак спеціалістів та готовність їх вчити під себе;
- вміння нових спеціалістів працювати на обладнанні, зокрема високоточному,
- готовність співпрацювати з навчальними закладами стосовно підготовки студентів.
Наприклад, представник ТзОВ “Неском” зауважив, що для розробки меблів користуються програмою, яку придбали за немалу суму, бо не підтримують програмне забезпечення країни-окупантки. У процесі виявилося, що мало меблевих підприємств країни вміють користуватися цією програмою, що вже говорити про нові кадри. Тому наголосив — наразі зміни у запитах роботодавців відбуваються дуже швидко, тому потрібно змінювати підхід до підготовки кадрів вже сьогодні.
За даними працедавців, щоб отримати кваліфікованого працівника, потрібно його навчати пів року, а то й рік.
Керівник Дрогобицької філії Львівського обласного центру зайнятості Богдан Волошин розповів про вакансії на ринку праці, можливості з перенавчання, зокрема про ваучери на навчання, можливості пройти перепідготовку та гендерне питання. Наразі, з введенням воєнного стану, спостерігається відтік чоловіків з робочих місць, тому зауважив, що при наборі нових працівників роботодавці не мають ставити перед собою гендерне питання. Адже вакансії, які сприймалися суспільством, як “для чоловіків”, насправді не мають гендеру.
Редакція Дрогобич.City також представила на заході свій щотижневий огляд вакансій. Відповідна рубрика існує понад рік та виходить щопонеділка. Працівники редакції щотижня переглядають від 50 до 100 вакансій з сайтів пошуку роботи, Львівського обласного центру зайнятості та роблять добірку по містах Дрогобицького району. Тут зауважили на відносно невеликі зарплати у деяких вакансіях, також — попит на фахівців, для яких не обов’язкова вища освіта.
Виклики, які стоять перед закладами освіти
Про виклики, які стоять перед ними та досягнення розповідали керівники та представники Дрогобицького коледжу нафти та газу, Дрогобицького механіко-технологічного коледжу, ВПУ №19, Стебницького професійного ліцею, директори ліцеїв та гімназій громади.
Зокрема говорили про:
- важливість набуття навичок та вмінь за фахом, а не лише теоретичної бази, уже з третього курсу;
- законодавство стосовно системи оформлення броні;
- дуальну форму навчання;
- сучасні засоби навчання та гідну оплату праці викладачам, які будуть вчити дітей працювати на цьому обладнанні.
Для чого потрібні зміни в освіті
Організатором заходу виступив Інститут міста Дрогобича. Керівник установи Володимир Кондзьолка за ще на початку круглого столу підкреслив важливість трансформації, відповідно до програми «Освіта 4.0: український світанок».
Одними з основних заходів є:
- угоди про співпрацю між підприємствами та закладами освіти, розробка дуальних навчальних програм;
- цикл профорієнтаційних заходів для школярів "Професії нашого міста": екскурсі на виробництва, майстер-класи, конкурси тощо;
- створення навчально-практичних центрів галузевого спрямування на базі провідних закладів профтехосвіти за підтримки підприємств;
- впровадити елементи дуального навчання: виробничі практики, стажування на робочому місці;
- розробка середньострокового прогнозу потреб промисловості міста в кадрах у розрізі професій та спеціальностей.
Це все планується для того, щоб не лише забезпечити роботою випускників закладів профтехосвіти, а й покращити якість підготовки кадрів відповідно до вимог роботодавців. Також — щоб зміцнити зв'язок між закладами освіти та бізнесом.
За матеріалами інтернет-видання