Лісник – це людина, яка садить, доглядає, вирощує, підбирає рослини і лише потім утворюється ліс.

З історії професії

Зародження розвитку галузі в Україні відбувається на рубежі XVIII — XIX століть.

Наприкінці XV – XVI ст. для лісів України відкрились ринки країн Західної Європи, де на той час площа лісів значно зменшилась, розпочалась масова лісозаготівля. По-варварськи винищувалися гаї і діброви.

Характер роботи

Ліс пов’язаний з історією, культурою і побутом нашої країни. Споконвіків він був пристанищем для людей, їх домом, давав не тільки укриття, але й їжу. Багато людей вважають, що ліс – це природне середовище, хоч таке уявлення не зовсім правильне. Адже ліс – це у значній мірі творіння рук людини, яка вирощує, оберігає та за ним доглядає. Люди, які займаються цією клопіткою справою, звуться лісниками.

Лісник є керівником в обході. Обхід – це кілька лісових кварталів. Лісник охороняє ліс і ввірене йому майно, приймає заходи до попередження і припинення порушень правил пожежної безпеки, самовільних порубок, сінокосіння, випасу худоби, різних крадіжок та інших порушень користування лісом і землями.

Він здійснює контроль за станом, охороною і захистом лісів в районі обходу, за виконанням правил і строків полювання, за збереженням пожежно-спостережних пунктів, розпізнавальних знаків для авіації, мостів, граничних знаків.

Отже, лісник охороняє ліс і допомагає раціонально використовувати лісові багатства. А для цього він повинен добре знати життя лісу – мати спеціальну підготовку.

У вересні організовуються збирання плодів і насіння багатьох лісових порід: кленів, липи, ясена, каштана, дуба, фруктових та ін.

Насіння готують готую до весняного висівання. Проводять інвентаризацію – облік вирощеного в розсадниках садивного матеріалу та закладених весною лісових культур. Визначають їхній стан та якість.

На ділянках лісових культур відслідковують приживлюваність висаджених сіянців. На незайманих лісом площах готують ґрунт під лісові культури та захисні лісонасадження наступного року. Завершають лісові роботи рубками догляду в листяних і мішаних лісах. Продовжують проріджувати хвойні молодняки. Обстежують ліс з метою знешкодження небезпечних шкідників.

Умови праці

Усі лісогосподарські роботи проходять на свіжому повітрі. Тому, що для того щоб створити лісовий масив потрібно засадити саджанцями не один га. землі.

Але лісник не лише створює, але й доглядає і слідкує за порядком у лісі. Робота лісника розпочинається з ранньої весни і продовжується цілий рік, так як восени розпочинається збирання насіння, а взимку потрібно слідкувати за порядком, що б не було нелегальної вирубки дерев.

Ринок праці

Лісгоспи, лісництва.

В лісовому господарстві зайнято понад 100 тис. людей, які вирощують ліс, проводять догляд за ним.

Освітня підготовка

Професія лісника і єгеря передається з покоління в покоління. Ними працюють чоловіки і жінки, які досягли вісімнадцятирічного віку. Професію можна здобути у професійно-технічному навчальному закладі.

Медичні обстеження

Обов’язково один раз на рік кожен працівник лісового господарства проходить медичне обстеження. Не допускаються до роботи люди із захворюваннями серцево-судинної, нервової системи, порушенням органів зору і слуху.

Вимоги до індивідуальних психологічних особливостей

Вимоги до спеціаліста: любов до природи; фізична витривалість; сумлінність; мобільність і готовність до ненормованого робочого дня; винахідливість; сміливість; рішучість.

Перспективи

Мабуть, кожен з нас чув крилатий вислів: « ліси – це легені Планети», і що з кожним роком площа лісів зменшується через хижацьке ставлення людей до природи, яка дає все необхідне для існування життя. Тому для того, що б було життя на нашій планеті нам необхідні рослини, дерева, а рослинам необхідний помічник-лісник.

Споріднені професії

Лісничий, помічник лісничого, інженер лісового господарства, інженер лісових культур, інженер з переробки деревини, вальник лісу, майстер лісу, єгер.