Загальна характеристика професії

Спеціаліст із виготовлення виробів з тканин, шкіри та інших матеріалів. Здійснює пошиття виробів вручну або на різноманітних універсальних машинках (ґудзикових, петельних, вишивальних, оверлоці тощо). У процесі роботи ліквідовує обрив ниток, міняє шпулі, регулює натягнення ниток, перевіряє якість крою, відповідність фурнітури кольору і призначенню виробу. У праці поєднуються порівняно прості операції, що тарифікуються за першим і другим розрядом (вивертання деталей, видалення нитки у тимчасових строчках, вирізання деталей і т. п.) і складніші операції, виконання яких вимагає четвертого і п’ятого розряду (приєднання рукава або коміра з горловиною та ін.). Швачка може виконувати весь цикл швейних операцій (у разі індивідуального пошиття одягу в ательє) або одну із них (на великому виробництві). Працює в одно- або двозмінному режимі, індивідуально або у складі бригади, у вільному (швачка в ательє) або заданому темпі (на конвеєрі). На конвеєрі робота характеризується монотонністю. Швачкам присвоюються перший-п’ятий розряди.

Функціональні обов’язки

Виготовляє вироби побутового і технічного призначення з тканини, трикотажного полотна, штучної та натуральної шкіри або інших матеріалів, перевіряє якість крою, відповідність кольору деталей, ниток, ґудзиків, допоміжного матеріалу, стежить за якістю швів, регулює машинку, міняє шпульки. Такий спеціаліст повинен знати види тканин, їх властивості щодо пошиття, способи їх обробки, технологію швейного виробництва. Швачка повинна мати хороший зір, схильність до виконання монотонної роботи, тонку дотикову чутливість пальців рук, хорошу координацію рук і зорово-моторну координацію, точний об’ємний окомір, вміння швидко переключатися з виконання однієї операції на іншу. Для успішної діяльності їй потрібні посидючість, акуратність, терпіння.

Споріднені професії

Вишивальниця, закрійник, кравець, викладач в училищі, школі, на курсах. Швачка – одна із стародавніх професій, яка докорінно змінилася в процесі науково-технічного прогресу. Зараз цей фах найбільш поширений в швейному й трикотажному виробництві. Працюють швачки на швейних фабриках, у цехах текстильних підприємств, ательє індивідуального пошиття одягу, які функціонують практично в кожному регіоні країни.

Основу технологічної роботи швачки становить виготовлення виробів із різноманітних тканин поточним методом. Процес пошиття здійснюється за допомогою універсальних і спеціальних швейних машин, обладнання для волого-теплової обробки (прасок і пресів) та швейного приладдя. Робота швачки кваліфікується як фізична праця середнього рівня важкості. Працюють за цим фахом здебільшого жінки. Їхня робота проходить у цехах із побутовим мікрокліматом та індивідуальним освітленням. Її специфічною особливістю є фіксована сидяча поза, що передбачає наявність робочого стільця, який регулює висоту та кут нахилу спини. З метою профілактики стомлення та відновлення працездатності швачки використовуються регламентовані перерви для відпочинку.

Хоча робота швачки не надто складна (найбільш завантажені зоровий, дотиковий та руховий органи), але особа, яка її виконує, повинна бути фізично витривалою. Працювати швачками не рекомендується особам із розладом зору (косоокість, дальтонізм, пониження гостроти зору, астигматизм) та психіки, захворюваннями серцево-судинної системи, апаратно-рухового апарату та пониженим слухом.

Підвищені вимоги ця професія висуває до стійкості уваги та просторового сприймання. Щоби робота була виконана якісно, потрібні наочно-образне й логічне мислення, наочно-образна пам’ять. Швачка повинна вміти регулювати психічні процеси та емоційні стани, бути акуратною, сумлінною, працелюбною, старанною, мати розвинений естетичний смак.

Щоби оволодіти тонкощами цієї професії, необхідні знання з анатомії та фізіології людини, математики, креслення, малювання, хімії, фізики та трудового навчання. У перспективі можна опанувати навички роботи кравця та закрійника.

Легка промисловість лише називається легкою. Насправді це – важка праця, на яку не кожен погодиться. У справжніх знавців своєї справи мають бути спритні руки, відмінний зір і завидна посидючість. Хто хоч раз у житті щось шив, той зрозуміє!

Відділ організації профорієнтації Львівського ОЦЗ