Хтось не уявляє життя без постійного руху та спілкування з оточуючими, а комусь набагато комфортніше сидіти в офісі, відчувати себе частиною добре налагодженого процесу або ж працювати в сфері обслуговування…

Спостерігати за аудиторією молодих людей віком до 35 років дуже цікаво. Вони шукають своє «місце під сонцем», здобувши вже певні знання та професійні навички. Ніби й вік не перешкода, робота недалеко, керівник і колектив дружньо налаштовані… Але щось не те, щоденні обов’язки не приносять задоволення. У чому ж річ?

Мало хто звертає увагу на такий чинник як характер особи та її індивідуальні якості, що впливають на різноманітні психічні процеси. Звичайно, мова йде про темперамент. Дуже багато психологів зараз проводять дослідження на предмет впливу темпераменту на вибір професії. Ось і ми спробували трішечки розібратися у цьому питанні. А допомогла нам практичний психолог санаторної школи-інтернату Ольга Іванівна Качур, котра люб’язно погодилася провести для молоді з числа безробітних Бориславського центру зайнятості семінар-тренінг.

Спершу фахівець нагадала присутнім про різні професійні сфери діяльності, а за допомогою диференційовано-діагностичного опитувальника інтересів учасники заходу мали змогу визначити особистий тип професійної спрямованості. Психолог наголосила, щоб знайти своє місце, необхідно враховувати дуже багато моментів, у тому числі й темперамент. А він буває чотирьох типів: холерик, сангвінік, флегматик і меланхолік.

Холерики виконують функції «розвідників», їм просто необхідно завжди бути в русі, підкорювати нові вершини, долати труднощі. Вони неодмінно впораються з обов’язками хірурга, геолога, пожежника, підприємця, водія, слідчого, журналіста, ведучого.

Флегматики характеризуються холоднокровністю, аналізують інформацію та пропонують виважені рішення. Вони можуть незворушно працювати в стресових ситуаціях, з них виходять відмінні економісти, бухгалтери, математики, механіки, програмісти, інженери, архітектори, електрики. Сангвініки є джерелом позитивних емоцій і постійно генерують несподівані ідеї. Вони прекрасно себе проявляють у професіях, пов’язаних з комунікацію. Це – психологи, вчителі, лікарі, соціальні працівники, менеджери.

Якщо ж ви людина настрою, але легко адаптуєтеся до нових умов, у вас зовнішні почуття менш яскраві, але внутрішньо достатньо глибокі та тривалі, то ви – меланхолік. Представники цього типу часто знаходять себе у творчих, гуманітарних і сільськогосподарських сферах. Вони залюбки працюють з маленькими дітьми, художниками, композиторами, ветеринарними лікарями, зоотехніками.

Беручи активну участь в семінарі та аналізуючи почуту інформацію, я мимоволі уявила собі яскравих представників усіх типів темпераментів. Це всім відомі персонажі з роману Олександра Дюма: д’Артаньян – холерик, Атос – флегматик, Араміс – меланхолік, Портос – сангвінік.

Отже, якщо вас приваблює певна сфера діяльності, але, зважаючи на темперамент, вона вам не рекомендована, не хвилюйтеся! У сучасному світі так багато затребуваних видів діяльності, що завжди можна знайти саме ту роботу, де будуть використані та належно оцінені ваші індивідуальні професійні здібності, темперамент та особливості характеру.

Олена Шевченко, начальник відділу активної підтримки безробітних Бориславського міського центру зайнятості