Розлади психічного характеру – це широкий спектр патологій, спровокованих зміною психіки людини. Ці зміни прямо або побічно впливають на спосіб життя людини в соціумі, її працездатність, здатність виконувати щоденні завдання і адекватно сприймати події, що відбуваються навколо. Тому для діагностики та лікування потрібен кваліфікований фахівець певної спеціалізації.

Психолог, психотерапевт і психіатр  – фахівці сфери психічного здоров’я, але діяльність кожного з них має певну специфіку та особливості.

Психолог.

Для прикладу, психолог допомагає зрозуміти причини симптомів, знайти джерела проблем і дати рекомендації для їх усунення. Психологи працюють у різних форматах, наприклад, індивідуальному (клієнт з фахівцем сам на сам), груповому (фахівець веде групу клієнтів) або ж сімейному (на прийомі у фахівця знаходиться сім’я). Призначення ліків знаходиться поза межами компетенцій психолога. Такий спеціаліст, щоби займатися вивченням людської психіки, повинен закінчити виш за спеціальністю «психологія». Сфера психології є дуже широкою, тому психологи спеціалізуються на різних галузях: психічне здоров’я, організаційна психологія, освітня психологія, клінічна психологія, психологія праці тощо.

До психолога треба звертатися у разі порушення психологічного добробуту та виникнення таких проблем як: потреба у самовизначенні, незначні труднощі у спілкуванні з людьми та кризи у стосунках, які заважають вести звичайне життя.

Психіатр

У компетенції психіатра – діагностика психічних розладів і медикаментозна терапія. Лікар, що вивчав медицину та обрав психіатричну спеціальність, дуже глибоко розуміє біологічну структуру мозку та принципи його функціонування. Він – єдиний спеціаліст, який може призначати ліки.

До психіатра скеровує пацієнта психолог, психотерапевт, сімейний лікар або лікар іншого профілю. До нього можна звернутися самостійно, якщо людина відчуває важкий стан, має пригнічений настрій або важкі переживання, високий рівень тривоги, що триває понад два тижні.

Психіатри не вивчають техніки психологічної терапії. Тобто, лікування, яке вони проводять, як правило, не спрямоване на опанування пацієнтами стратегій і методів, що допомагають розв’язати емоційні чи поведінкові проблеми.

Психотерапевт

Психотерапевт – це фахівець з вищою освітою психолога або психіатра, який отримав додаткову освіту в сфері психотерапії. Таке навчання триває три і більше років. Такий фахівець спеціалізується на лікуванні психічних розладів психологічними методами: структурованими, науково-базованими інтервенціями, рекомендованими міжнародними клінічними протоколами. Також він може використовувати ці методи для допомоги у самопізнанні, саморозвитку або подоланні криз та психологічних складнощів.

У своїй практиці  він використовує немедикаментозні методи психологічної допомоги, наприклад, когнітивно-поведінкову терапію,  гельштат-терапію, психодраму, психоаналіз тощо. Він супроводжує клієнта на шляху саморозуміння, працює з психологічними травмами.

Завдяки роботі з психотерапевтом можна поліпшити психічне здоров’я, змінити поведінку, навчитися краще управляти емоціями та станами, усвідомлювати травматичний досвід та інтегрувати його у сьогодення так, щоб він не заважав жити далі.

До психотерапевта звертаються у разі виявлення симптомів психічних розладів, у випадку великих криз у житті, які виводять з рівноваги психічне здоров’я,а також  з метою профілактики психічних розладів.

Ці три професії можуть перетинатися, тобто психіатр може бути і психотерапевтом, і психологом. Головна відмінність полягає в тому, що психіатр може призначати препарати.