Багато хто обирає роботу за наймом. Мовляв, таким чином можна мати стабільний заробіток, чіткий розпорядок дня, державні гарантії та пільги, відпустку у разі потреби, виплату коштів у період непрацездатності та ін.
Однак є такі, хто хоче працювати на себе й започатковує власний бізнес, вбачаючи у самозайнятості більше можливостей для реалізації амбітних планів, творчості та задоволення від зробленого.
Звісно, підприємництво пов’язане з фінансовими ризиками. До того ж власники бізнесу працюють здебільшого без відпусток, оскільки несуть повну відповідальність за успіх чи невдачу своєї діяльності. Саме це може лякати навіть найсміливіших майбутніх бізнесменів. Але ще більше тривожить їх невизначеність: найманий працівник точно знає, що зарплатня прийде на картку один або двічі на місяць. Коли ж працюєш на себе, то на перший прибуток можна чекати значно довше.
Наймана праця сповнена структурності та системності. Навіть робота з дому має чіткі терміни та плани. А в умовах самозайнятості ніхто не встановлює розклад, відсутня система покарань і заохочень, нема готових рішень.
Тож на які моменти слід звернути увагу підприємцям-початківцям, котрі прийняли рішення зайнятися бізнесом. По-перше, налаштуйтеся працювати й працювати багато. Створюйте власні правила. Впевненість можна здобути тільки в тому, що тобі підвладне. Неможливо знати, скільки замовлень буде найближчого місяця, але можна спланувати час, який слід присвячувати роботі. Також у порядку денному треба передбачити години на відпочинок, заняття спортом чи на виконання домашніх справ. Чіткий розпорядок допоможе визначити кордони власних можливостей. Також він додає відчуття стабільності та впевненості в тому, що поступ до цілі триває. Можливо, він не такий швидкий, як би цього хотілося, але сталий і розмірений.
Інколи може видаватися, що нічого не вийде. Але кожна спроба – це досвід і знання, що ведуть до мети. Згадайте, коли дитина починає ходити, вона не кидає спроби через те, що падає за кілька кроків. Адже їй ніхто не сказав, що це неможливо. Навпаки, вона бачить, що довкола всі ходять, і повторює рухи. З часом їй це вдається.
Те саме й з будь-якою діяльністю: потрібно набратися терпеливості, не зневірюватися навіть тоді, коли складно. Якщо в інших вийшло, то й на вас чекає успіх. Не відразу, поступово, крок за кроком. Не зайвим буде поспілкуватися з тими, хто вже пройшов подібний шлях, щоб перейняти чужий досвід.
Держава у час війни заохочує українців до ведення власного бізнесу, надаючи початківцям стартовий капітал у вигляді мікрогрантів у розмірі від 50 до 250 тис. грн. Для цього потрібно розробити бізнес-план і надіслати заявку через портал «Дія» (. Процедура описана за посиланням . Також надаються гранти на створення або розвиток власного бізнесу у розмірі до від 250 тис. до одного мільйона гривень учасникам бойових дій і членам їхніх сімей, а також особам з інвалідністю внаслідок війни. Деталі – тут . За додатковою інформацією звертайтеся до підрозділів служби зайнятості .