Сучасний світ професій надзвичайно різноманітний. Щоб розібратися в ньому, пропонуємо скористатися системою розподілу професій за предметом праці, розробленою академіком Є. О. Клімовим. За його класифікацією є п’ять основних типів: «людина-природа», «людина – знакова система», «людина-техніка», «людина-людина», «людина-художній образ».

Кожний тип діяльності передбачає певні особливості. Приміром, найважливішими вимогами професій типу «людина-техніка» є сприймання та інтелектуальні якості людини, координація рухів, технічне мислення, яке частково можна діагностувати на уроках креслення, геометрії, а також зорова, слухова, м’язово-суглобна чутливість.

Для типу «людина-природа» важливі такі якості як здатність зауважувати деталі у навколишньому середовищі, турботливе ставлення до природних об’єктів, охайність, вміння передбачати кінцеві результати праці.

Професії типу «людина-людина» передбачають особливі вимоги до моральних складових, уміння встановлювати взаємовідносини з іншими, володіти емоційною стійкістю.

Тип професій «людина-знакова система» вимагає розвиненої пам’яті на числову та знакову інформацію, точності сприймання, стійкої концентрації уваги, уміння її концентрувати на декількох об’єктах одночасно.

Якщо ж у вас добре розвинений художній смак, вам притаманний артистизм і творчі здібності до малювання, музики, літератури, тоді ваш тип – «людина-художній образ».

Подана класифікація професій допоможе глибше зрозуміти професійні нахили як школярів, так і дорослих, щоб не помилитися у виборі професії. Якщо ж самостійно обрати фах складно, пропонуємо записатися на безоплатну консультацію з профорієнтації за тел. (032)2330434, написати повідомлення в месенджері профілю «Профорієнтаційний віртуальний клуб «Професійна кар'єра» Львівської ОСЗ» у соціальній мережі «Фейсбук» (https://www.facebook.com/LvivProforientation/) або пройти професійне тестування у будь-кому центрі зайнятості або філії ЛОЦЗ (контакти – за посиланням https://bit.ly/3BMC4Yx).