Перший робочий день на новому робочому місці завершився успішно. І наступного дня ми готові до підкорення нових професійних вершин! Та не впадаймо одразу в ейфорію, а краще налаштуймося на адаптаційний період. Адже, як стверджують знавці, процес адаптації у новому колективі може тривати від 2-х до 6-ти місяців. За цей період працівник проходить через три стадії: гостру, оптимістичну та вторинну. Саме вторинна стадія адаптації і створює основу для подальшої тривалої, продуктивної роботи в компанії. Бо вимальовується вже цілісне уявлення про обов’язки, атмосферу, колектив, взаємовідносини, професійні знання і субординацію.
Гостра стадія адаптації (її ще називають «go, go») триває в середньому від 1 до 2 місяців. Це складний і сумбурний період в житті кожного нового співробітника. У думках – хаос, організм – у психічному і фізичному напруженні. Новачка в цей період турбує багато різноманітних запитань. Як вчасно виконати роботу? До кого звертатися першочергово по допомогу? Такі тематичні питання деструктивно впливають на стан людини, забирають багато енергії та впливають на ефективність роботи. Як свідчить статистика, найбільша плинність нових працівників відбувається упродовж перших 2-3 місяців роботи. Основні причини – розчарування та втомленість, розбіжність очікувань та дійсності, а також відчуття «кинутого напризволяще».
На зміну гострій стадії настає стадія оптимізму, або «рожевих окулярів». Це відбувається приблизно упродовж 3-4 місяців роботи на новому місці. На цей момент працівнику нарешті вдається зорієнтуватися у виробничих реаліях. Як результат, настає довгоочікуване розслаблення і можливість почати працювати на повну потужність.
Стадію оптимізму змінює вторинна адаптація або «життя без рожевих окулярів», що триває до півроку. Тепер працівнику вже багато що зрозуміло не в теорії, а на практиці. Зникають ілюзії та безмежні очікування, вимальовується місце в ієрархічній структурі, встановлюється дружній контакт з колегами, робота стає невід’ємною і зрозумілою частиною життя.
На продовження теми пропонуємо також цікаву інформацію від американського письменника Стівена Кові. Розмірковуючи про те, що лиш незначна частина подій нашого життя залежить від волі випадку, а в іншому ми самі вирішуємо, як пройде наш день, він вивів принцип 90/10. Детальніше про це – у нашому аматорському відеоролику https://bit.ly/3ejqM6n .
Із іншими матеріалами про поведінку у новому колективі можна ознайомитися у сайті Львівського ОЦЗ у рубриці «Моя перша робота» https://bit.ly/3eiqxsg.
Консультаційна підтримка – за тел.: (032) 233-04-34, (032) 233-53-34 або у центрах зайнятості (контакти – https://bit.ly/3BMC4Yx).