Пошук роботи – справа непроста. Багато хто бентежиться під час зустрічі з потенційним працедавцем, не може побороти хвилювання, почується невпевнено. Такі незручності можуть виникнути ще на етапі першої розмови з працедавцем. Аби оминути складні ситуації на шляху до омріяної роботи, пропонуємо кілька простих правил.
Не соромтеся ставити якомога більше запитань. Така поведінка буде свідчити, що ви справді зацікавлені в посаді.
Щоб питання працівника кадрової служби не застали вас зненацька, добре підготуйтеся до телефонної розмови.
Записуйте інформацію про всі вакансії, які потрапили у поле вашого зору. У разі телефонного дзвінка щодо однієї з них вам буде простіше зорієнтуватися про яку пропозицію йде мова, відкривши потрібну сторінку у нотатнику.
Подбайте, щоб під час співбесіди ваше резюме було поруч. Таким чином ви можете уникнути незручних пауз під час кваліфікаційного інтерв’ю і невимушено продовжити розмову.
Спілкуйтеся наодинці. Під час співбесіди ніщо не повинно відволікати вашу увагу. Тому вимкніть телевізор, попросіть присутніх не шуміти, а краще ведіть розмову в окремій кімнаті, де вам ніщо і ніхто не завадить.
Переконайтеся, що співбесіднику зручно розмовляти. Якщо ініціатива телефонувати до HR-менеджера компанії виходить від вас, то, перш ніж починати бесіду, запитайте, чи ваш співрозмовник не зайнятий і готовий вести перемовини. В іншому випадку вас можуть сприйняти за невиховану особу і в подальшому не зателефонувати.
Запам’ятайте або краще запишіть ім’я співрозмовника. Це для того, аби уникнути незручних моментів, якщо вас запросять на співбесіду, а ви не будете знати кого шукати на рецепції.
Більше розпитуйте. Якщо ви не зрозуміли якісь вимоги до потенційного працівника, зазначені в опису до вакансії, не соромтеся уточнити їх під час телефонної розмови. Це буде доказом того, що ви серйозно зацікавилися пропозицією.