У групі професій за типом «людина-техніка» трудиться чи не найбільше працівників, котрі щодня чаклують над створенням, монтажем, збиранням, налагодженням різноманітних пристроїв, займаються експлуатацією технічних засобів чи їхнім ремонтом. І сучасний міст через широку річку, і житловий будинок, і шарикопідшипник, і кран – усе це праця робітників технічної сфери.

Ось чому в рамках постійно діючого Форуму професійних можливостей у Бориславському МЦЗ відбулася презентація ще одного затребуваного на ринку праці фаху та зустріч з представником виробництва. Йшлося про токарне ремесло та широкі можливості щодо самореалізації тих, хто пов’язав трудову біографію з обробкою матеріалів. Сфера застосування праці такого спеціаліста надзвичайно широка. Він може трудитися в інструментальних, механічних, ремонтно-механічних цехах різних галузей промисловості: машинобудуванні, суднобудуванні, автомобілебудуванні, а також у ремонтних організаціях транспорту, зв’язку, сільського господарства та ін.

Ця професія прийшла до нас із глибини століть. Перші токарі за допомогою кістки або палички виточували отвір або заглиблення в кам’яній споруді або дереві. Згодом робота ускладнилися, з’явилися токарні верстати як основне знаряддя праці, та різці – інструмент, за допомогою якого виточують деталь певного профілю та розміру. А з появою електричного струму верстати стали виглядати так, як ми тепер звикли бачити.

Токарне ремесло – це не просто професія, це – мистецтво, яке дозволяє з безликого бруска металу отримати красиву деталь, що милує око правильними і точними пропорціями, а в майбутньому буде частиною складного механізму. Отримати цей фах можна безкоштовно за сприяння служби зайнятості на базі центрів професійно-технічної освіти ДСЗ або у навчальних закладах, що пройшли відбір. А щоб безробітні достеменно зрозуміли суть навчання, їм показали відеофільм про те, як триває освітній процес у Рівненському ЦПТО державної служби зайнятості.

Професія має багато переваг. А як же з працевлаштуванням? На це питання відповів запрошений на захід головний технолог місцевого підприємства БЗ «РЕМА» Василь Сторонський. Він повів мову про специфіку діяльності підприємства, його виробничі потужності, нове сучасне обладнання. Велике зацікавлення викликала інформація про токарний верстат з ЧПУ японської фірми OKUMA чи оброблювальний центр, що виконує всі токарні, фрезерні та свердлильні операції, американської фірми HAAS.

Присутнім наголосили, що з керівником заводу Василем Німасом досягнута домовленість про індивідуальне навчання безробітних безпосередньо на робочому місці. Багато хто сьогодні не вважає престижною роботу в цеху або на будівельному майданчику. Усім чомусь хочеться трудитися в офісі за комп’ютером. А дарма... Адже потреба у фахівцях з інструментом постійна, а ймовірність працевлаштування після здобуття професії – велика. Ризику безробіття майже немає. Набуті знання токар може реалізувати в інших споріднених професіях: фрезерувальника, шліфувальника, слюсаря або перекваліфікуватися на загострювальника, свердлувальника, розточника тощо. Володіючи навичками комп’ютерного програмування, він може стати оператором або наладчиком верстатів з числовим програмним керуванням. Важливо, що опанувавши токарне мистецтво, можна трудитися на вітчизняних підприємствах і заробляти великі гроші!

Олена Шевченко, начальник відділу активної підтримки безробітних Бориславського міського центру зайнятості