22 лютого 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулась інформаційна сесія з грантової підтримки ветеранського бізнесу. Організували подію Центр соціального розвитку та громадських ініціатив ЛНУ ім. Івана Франка спільно з громадською організацією «Ветеран Медіа», Львівським обласним центром зайнятості, Департаментом економічної політики Львівської ОДА, Львівською міською радою, Первинною профспілковою організацією працівників ЛНУ ім. Івана Франка і кафедрою соціальної педагогіки та соціальної роботи Львівського університету.

Модерувала захід керівниця Центру соціального розвитку та громадських ініціатив Ярина Танчак, яка зазначила, що питання ветеранського бізнесу є ключовим у загальнодержавній програмі реінтеграції ветеранів у соціум, їхнього переходу від військової служби до цивільного життя.

Надалі до присутніх звернувся проректор із науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. «Активна підтримка ветеранів сьогодні є вимогою часу та передбачає різні способи реалізації. Один із таких напрямів є підтримка ветеранського бізнесу, який можна втілювати у життя завдяки грантовим програмам від державних установ. А проведення таких сесій дозволяє розвивати поінформованість громадян про ці проєкти, адже участь у них вимагає ретельного аналізу та вивчення вимог і правил, які вони передбачають», – зазначив проректор.

Міркуваннями про грантову підтримку ветеранського бізнесу поділився депутат Львівської міської ради, голова громадської організації «Ветеран Медіа» Тарас Репицький, який окреслив концепцію підтримки ветеранського бізнесу на рівні Львівської територіальної громади. Спікер детально розповів про конкурс ваучерної підтримки для ветеранів та їхніх сімей, у рамках якого можна отримати до 300 тисяч гривень для започаткування та ведення бізнесу. Тарас Репицький звернув увагу на те, що подавати заявки на отримання ваучера можна до 1 березня 2024 року. Для цього слід ретельно ознайомитись з усіма умовами конкурсу, особливостями заповнення аплікаційної форми та підготувати необхідний перелік документів.

Детальніше про конкурс розповіла представниця департаменту економічного розвитку Львівської міської ради Юлія Трохимчук. Спікерка запропонувала присутнім поради щодо заповнення форми проєкту розвитку бізнесу для отримання ваучера, а також дорожню карту проведення конкурсу. Зокрема, Юлія Трохимчук звернула увагу на те, що відбір учасників відбувається шляхом рейтингового оцінювання під час представлення їхніх бізнес-планів визначеній конкурсній комісії, а реалізація цих проєктів переможцями конкурсу повинна відбутися впродовж 6 місяців.

Із доповіддю про грантову підтримку бізнесу учасників бойових дій у Львівській області виступив заступник директора департаменту економічної політики, начальник управління промисловості, підприємництва та інвестиційної політики Львівської ОВА Орест Гринів. «Чимало ветеранів потребують допомоги не лише у процесі пошуку роботи, але й в обізнаності щодо безбар’єрності, яку має створити роботодавець для них, навчанні в сфері підприємницької діяльності, а згодом – у підтриманні їхніх бізнес-проєктів. Для цього ми розробили декілька інструментів, якими можна буде скористатися вже цьогоріч», – зазначив спікер. Орест Гринів виділив можливість для ветеранів отримати ваучерну підтримку на отримання послуг маркетингу та консалтингу (60 тис. грн), сертифікації продукції та представлення проєктів на міжнародних виставкових заходах (по 100 тис. грн.).

Про програми підтримки агропромислового бізнесу ветеранів на державному та місцевому рівні розповіла присутнім директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОВА Тетяна Гетьман. Спікерка звернула увагу на те, що підприємці-аграрії можуть отримати фінансування в межах державних та місцевих програм підтримки, проте передусім важливо грамотно підготувати бізнес-план майбутнього проєкту. Тетяна Гетьман також коротко поінформувала присутніх про такі підтримки, як бюджетну підтримку ЄС аграріям України через Державний аграрний реєстр, державну програму часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання, державні  програми «Свій сад» та «Своя теплиця» тощо. А про порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, особливості працевлаштування ветеранів війни, створення нових робочих місць, підвищення кваліфікації та можливості отримання ваучерів на навчання детальніше розповіла начальниця відділу по організації надання послуг роботодавцям Львівського обласного центру зайнятості Руслана Палій.

Впродовж зустрічі присутні активно долучалися до дискусій та ставили запитання спікерам. Фахівці обговорили з учасниками ідеї та бізнес-проєкти, які вони планують реалізувати за допомогою згаданих державних програм. Своїми успіхами у ветеранській підприємницькій діяльності поділились директор ветеринарної клініки «Мерліон» Олег Кашляк та керівник фермерського господарства «Файна Беррі» Микола Стецьків. Підсумовуючи інформаційну сесію, вони визначили розвиток ветеранського бізнесу як один з ключових інструментів для адаптації та реінтеграції військовослужбовців. А тому кожну спробу у бізнес-сфері можна вважати цінною, адже вона передбачає активну взаємодію ветеранів із громадськістю, їхню самоосвіту у підприємницькій діяльності та професійне зростання в інших галузях.