«Власник закрив бізнес», «підприємство релокували із зони бойових дій», або ж «звичне місце праці вщент зруйновано обстрілами росіян» — такі повідомлення не рідкість з початку повномасштабного вторгнення рф. За даними дослідження «Як війна змінила мене та країну. Підсумки року» Соціологічної групи «Рейтинг» війна призвела до втрати роботи не менш як для третини працездатного населення. Особливо складна ситуація для переселенців й мешканців зон бойових дій: половина з них втратили свою роботу.

Загалом, війна змусила багатьох українців шукати нове місце праці й нерідко в іншому населеному пункті країни чи взагалі за кордоном, і навіть змінювати професію. Які ж вакансії користуються попитом у воєнний час, та які будуть затребувані після закінчення війни?

У професійному розрізі структура вакансій суттєво не змінилася: професії, що були в попиті до війни, потрібні і сьогодні. Швачки, електромонтери, сантехніки, електрогазозварники, пекарі – ці вакансії у топі, адже за статистичними даними служби зайнятості роботодавці найбільше шукали кваліфікованих робітників з інструментом. На другій сходинці – робітники з обслуговування, експлуатації устаткування та машин, тобто водії, трактористи-машиніст, трактористи с/г виробництва, токарі, оператори заправних станцій та ін. На третьому щаблі популярності – професіонали: вчителі, фармацевти, лікарі, інженери, економісти, психологи тощо..

Далі йдуть працівники сфери торгівлі та послуг, некваліфіковані працівники та фахівці, як от бухгалтер, медсестра, майстер виробничого навчання, механік, вихователь, асистент фармацевта, електрик дільниці.

Які професії будуть затребувані після війни?

Попри те, що війна ще триває, мережа рясніє прогнозами щодо професій, які будуть популярні по її закінченні.

Зокрема, на сайті з пошуку роботи та працівників Work.ua оприлюднили аналіз щодо сфер та професій, які точно стануть у пригоді країні та де прогнозується зростання кількості вакансій. У списку: IT, будівництво, архітектура, логістика, склад, медицина, фармацевтика, освіта, наука, роздрібна торгівля, сільське господарство, маркетинг, реклама, PR, безпека (кадри у правоохоронному та безпековому секторі, військові професії).

Усі професії, так чи інакше пов’язані з повоєнним відновленням країни: будівельники потрібні, щоб відновити чи відбудувати «з нуля» пошкоджену російськими військами інфраструктуру, а, приміром, працівники поліції у повоєнний період потрібні для посиленого захисту правопорядку. Більше роботи буде і для працівників у галузі  транспорту та логістики.