Професія юриста по праву вважається однією з найдревніших і найшановніших. Принципи, які сьогодні лежать в основі права будь-якої демократичної країни, знаходили своє віддзеркалення навіть у старогрецькій міфології: богині закону Евномія і помсти - Немезіс вершили суд над тими, хто посмів робити замах на засади громадського порядку. Сьогодні - це прямий обов'язок юристів різних спеціальностей. Адвокати і юрисконсульти, прокурори і нотаріуси, судді і слідчі забезпечують виконання законів і підзаконних актів, а також гарантують невідворотність покарання в разі їх недотримання. Першими юристами можна назвати римських жерців – понтифіківТ. Вони заклали основи правового регулювання суспільного життя, створили обширну базу прецедентів. Лише декілька століть опісля юриспруденція сформувалася як наука. Зараз поняття «юрист» об'єднує всіх людей, що займаються різноманітною професійною юридичною діяльністю - суддів, слідчих, прокурорів, нотаріусів, юрисконсультів, адвокатів. Юрист може допомогти несправедливо скривдженій людині; захистити права потерпілого від злочину; допомогти людині, незаконно звільненій з роботи, поновити чи захистити оскаржувані майнові чи житлові права. Займає високі посади.
Постійно приймає рішення, які змінюють долю людей :
відповідає , і досить суворо - за помилки, упущення, недогляди, по суті, за будь-які погрішності, навіть ті, що виникли через його необережність, а подекуди і без будь-якої провинию Неправильна порада може завдати величезних збитків фірмі і не менших - репутації самого юриста. Ненормований робочий день.
Характеризується такими позитвними рисами: срийняття ризику та вміння його витримати4; врівноваженість; відповідальність; самостійність; сміливість; наполегливість
кмітливість; самоорганізація; мобільність. Професіонали в юридичній сфері затребувані в різних напрямах бізнесу. Прийнявши рішення присвятити себе юриспруденції, постарайтеся відповісти на одне важливе запитання: юристом в якій сфері ви хочете стати? Можливо, ви здивуєтеся, але є безліч спеціальностей, які можуть зробити одного знавця закону абсолютно несхожим на іншого. Одними з найпоширеніших вважаються податкові юристи, корпоративні, банківські, юристи із захисту інтелектуальної власності, які спеціалізуються на нерухомості та інші. Більше того, кваліфіковані юридичні кадри потрібні в крупних страхових компаніях, ріелторських фірмах, консалтингу, спеціалізованих правових ЗМІ тощо.
Варто відзначити, що, здобувши освіту у вузі чисто юридичної спрямованості і не бажаючи робити кар'єру в правоохоронних органах (адвокатура, міліція, нотаріат), вам доведеться докласти масу зусиль для того, щоб влаштуватися на роботу в іншій сфері. Ви будете вимушені шукати можливість здобути додаткову освіту і набиратися досвіду, на що буде потрібно час і гроші. Вивчаючи, окрім юридичних і інші предмети, ви зможете знайти собі застосування не лише в правовій, але і в господарській сфері. На який би вид діяльності ви не звертали увагу, вам як майбутньому юристові потрібно мати знання, що стосуються усіх областей права. Згідно з професійним довідником про зміст праці юриста список обов'язкових дисциплін включає наступні: тлумачення і застосування законів, забезпечення законності в діяльності державних органів, підприємств, установ, посадових осіб і громадян, розслідування і встановлення фактів правопорушень, визначення міри відповідальності і покарання винних, надання населенню юридичної допомоги.
Щоб повністю відповідати професійному рівню, юрист повинен знати Конституцію України (а часто і закони інших країн), а ще чинне законодавство, цивільне, трудове, кримінальне, фінансове і адміністративне право, а також методи криміналістики, психологію, логіку, основи економіки, організації праці, виробництва і управління. Відзначимо, що все перелічене стосується лише основних базових знань.
Окрім навчання, головне, на що слід звернути увагу - вміння спілкуватися з людьми! Саме робота з людьми в роботі юриста є основним обов'язком. Професія юриста відкриє перед вами ті сторони людського буття, які невідомі іншим. Не секрет, що більшість співгромадян схильна сприймати юриста як доктора, в якого завжди знайдуться ліки від проблем, які їх турбують. І пам'ятаєте, краще мати глибокі знання з однієї спеціалізації, аніж поверхневі з інших. Для того, щоб стати класним юристом, недостатньо здобути освіту. Необхідний досвід, який напрацьовується роками. Що більше у вас практики, то дорожче ви вартуєте як спеціаліст.