Питання адаптації працівника на новому робочому місці завжди актуальне. Зазвичай, часові рамки адаптаційного періоду становлять від місяців 2-3-х до півроку роботи. А далі розпочинається важливий період - «без рожевих окулярів»! Особливість такого періоду полягає в тому, що, по-перше, працівник врешті розкриває свої ресурси, продуктивно їх використовуючи. А по-друге, всі маски вже зняті, і вже можемо спостерігати реальну картину того, що відбувається.
Звісно, на цьому етапі вимальовуються і кризи певних розчарувань. Частина людей, що на початках були доброзичливими, можуть виявитися досить лицемірними. Інші, що готові були допомагати, раптом побачили у вас конкурента і змінили свою тактику. Керівник зробив вам декілька зауваг і вже не здається таким милим. А ви вже встигли «напартачити» і частково не оправдали своїх очікувань. Звісно, це виглядає непривабливо та забарвлено негативними емоціями. Та варто пам’ятати, що такі моменти епізодичні та швидкоплинні. Проте, отримуємо унікальний шанс цінного професійного досвіду, про який мріяли, влаштовуючись на нову роботу.
Тож як бути, якщо «рожеві» окуляри вщент розбиті, а реальність очевидна і бажає кращого?
- Спробуйте не зачаровуватися. Саме так. Намагайтеся відразу бачити картинку максимально об’єктивно. Безумовно, у кожного є свої очікування і установки, які багато в чому впливають на сприйняття реальності. І все ж. Варто пам’ятати, з першого дня роботи, що процес адаптації тривалий, і багато робочих моментів попереду.
- Вчіться планувати. Навіть, якщо від вас цього не вимагають, не пускайте роботу на самоплив. Регулярно плануйте свої завдання і звіряйте їх актуальність з довгостроковими цілями.
- Обирайте пріоритети. Не хапайтеся за все одразу. Визначте першочергові завдання і другорядні.
- Контролюйте результат і доводьте справу до завершення. Це надзвичайно важливо для того, аби прийшло натхнення та енергія братися за наступні завдання.