За нинішніх умов, коли в країні, поширена нелегальна зайнятість, будь-хто необізнаний може потрапити у «капкан» недобросовісних працедавців. На жаль, таких прикладів є багато. Деякі фірми та компанії приймають на роботу працівників з випробувальним терміном, позбавляючи при цьому їх передбачених трудовим законодавством гарантій. Фактично працедавці вдаються до обману, інформуючи найманий персонал про те, що оплата праці у цей період не проводиться, оскільки претенденти на робоче місце лише демонструють свої професійні якості та вміння, за результатами яких керівник прийме остаточне рішення про працевлаштування.
Слід пам’ятати, у разі прийому на роботу з випробувальним терміном працівник зобов’язаний подати трудову книжку, паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а у випадках, передбачених законодавством, також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), довідку про стан здоров’я тощо. Той, хто вперше шукає роботу і не має трудової книжки, повинен подати паспорт, диплом або інший документ про професійну підготовку.
Таким чином, на працівників, що прийняті на роботу з випробувальним терміном, як і на тих, хто працевлаштований без нього, в однаковій мірі поширюються норми чинного законодавства. Тому працедавець зобов’язаний належним чином оформити трудові відносини з працівником, внести до його трудової книжки відповідні записи, виплатити у встановлені терміни заробітну плату з врахуванням кваліфікації особи та складності виконаної роботи.
Достеменно знаючи свої права, кожному працівникові потрібно їх активно відстоювати заради майбутнього – здобуття необхідного стажу та достойного пенсійного забезпечення. Такий підхід витіснить недобросовісних працедавців з ринку праці, тоді проблема зловживання умовами випробувального терміну зникне.
Ольга Федоричак, заступник директора-начальник відділу надання соціальних послуг Трускавецької міської філії Львівського обласного центру зайнятості