23.10.2020 | 13:33

Дедалі частіше фахівці центру зайнятості зустрічаються із випадками, що відвідувачі працювали без оформлення трудових відносин та отримували заробітну плату в конвертах. Таким клієнтам доволі складно відстояти свої права, адже для них втрачені державні гарантії, відсутній належний соціальний захист.

Помічають цю проблему як фахівці-реєстратори, котрі вносять до бази даних інформацію про особу, що звернулася до центру зайнятості з метою працевлаштування, так і кар’єрні радники, котрі надають індивідуальні послуги і супроводжують пошуковця місця праці аж до моменту працевлаштування.

Звісно, фінанси відіграють важливу роль у нашому житті, тому кожний другий клієнт служби зайнятості, котрий реєструється та претендує на виплату допомоги з безробіття, запитує: «А яку суму виплати я буду отримувати?», «Я звільнився з роботи!». А зазирнувши до його трудової книжки, ми бачимо, що особа понад два роки, а то й більше, офіційно не перебувала в трудових відносинах, а працювала нелегально. За таких умов безробітний буде отримувати мінімальну виплату соціальної допомоги. Зчаста інформація про розмір матеріального забезпечення супроводжується обуренням клієнта, котрий вкрай не погоджується з таким рішенням. І тоді фахівець терпеливо пояснює причини, мовляв, ви давно не працювали офіційно, у вас страховий стаж упродовж 12 місяців, що передували даті надання статусу безробітного, за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування є меншим за шість місяців, тому розмір допомоги буде мінімальним. До слова, на період карантину мінімальний розмір допомоги з безробіття збільшений із 650 до 1000 грн. У цій ситуації пролите світло лише на один із недоліків нелегальної праці. Від неналежного оформлення трудових відносин передусім потерпає той, хто погоджується на статус нелегала. Тому потрібно чітко розуміти ризики та наслідки незадекларованої праці. Для найманого персоналу – це втрата всіх гарантій у сфері трудового законодавства: права на гідні умови праці, захист від незаконного звільнення, права на визначену тривалість робочого часу і період відпочинку, соціальне страхування у разі втрати працездатності, і, як наслідок, права на пенсійне забезпечення.

З метою роз’яснення безробітним переваг офіційного працевлаштування фахівці Львівського міського центру зайнятості проводять тематичні інформаційні семінари. Під час зустрічей клієнтам окреслюють ризики отримання зарплати в конвертах та наслідки, яких слід очікувати від неоформлених трудових відносин. Слухацькій аудиторії пояснюють, що тільки офіційна робота є гарантією соціального захисту для працівників, а для керівників фірм і компаній – запорукою процвітання бізнесу. Працедавцям також слід усвідомити, що легальні працівники – це не тільки доходи від прибуткової діяльності підприємства, а й постійний виробничий потенціал, відсутність плинності кадрів, можливість планувати діяльність і розраховувати на підлеглих.

Не слід забувати, що неофіційне використання трудових ресурсів заборонене законом. Не варто ризикувати, краще довірити працевлаштування професіоналам із служби зайнятості, де найбільша база можливостей. Адже функції цієї урядової установи набагато ширші, аніж пошук роботи. Це – і профорієнтація, і професійне навчання, і підтримка в організації власної справи, і громадські (тимчасові) роботи, і ваучери на навчання для працюючих людей, і компенсаційні програми для працедавців.

Львівський міський центр зайнятості