01.12.2020 | 11:09

Цього тижня з 30 листопада до 4 грудня 2020 року у Львові триває 33-ій за ліком Ярмарок кар’єри, захід, який для збалансування попиту і пропозиції робочої сили з року в рік організовує НУ «Львівська політехніка» спільно з Львівським обласним центром зайнятості.

Щоправда, цьогоріч через поширення коронавірусу та оголошення карантину зустріч пошуковців роботи із потенційними працедавцями проходила в онлайн-режимі. Але навіть дистанційне спілкування дозволило користувачам усемережжя зорієнтуватися у ринкових реаліях, з’ясувати вимоги представників підприємств до претендентів, а багатьом – обговорити з працедавцем деталі працевлаштування.

Як народилася ідея проводити такі значущі для фірм і компаній, а також непрацюючих львів’ян заходи, під час яких одні знаходять працівників, а інші – роботу? Пропонуємо читачам здійснити екскурс в історію організації Ярмарків кар’єри.

Перший такий велелюдний захід у Львові відбувся 27 травня 1998 року в актовій залі Львівської політехніки. На заклик організаторів – Залізничного районного у м. Львові та обласного центрів зайнятості, а також відділу працевлаштування політехнічного інституту – взяти участь у Ярмарку кар’єри відгукнулося вісім підприємств, зокрема, «Prokter&Gamble», «Магма телеком Ltd», ДП «Львівський проектний інститут», Львівський завод комунального устаткування, СП «Галка ЛТВ», Інкубатор-центр ДУ «Львівська політехніка», СП «Трайдент Консалтинг та інвестиції», ТзОВ «Бізнес-сервіс».

А прийшли на зустріч з працедавцями майже 700 молодих людей, котрі буквально закидали представників підприємств резюме. І це – закономірно. Адже ситуація на ринку праці у той час була дуже тривожною В області стрімко зростало безробіття. Такі промислові центри як Миколаївський, Яворівський, Жидачівський, Городоцький і Самбірський райони перетворилися на найбільші безробітні осередки. На початку травня 1998 року на одне вільне робоче місце або вакантну посаду в регіоні претендували 53 пошуковці роботи (для порівняння, станом на 01.11.2020 року – 6). Більш як 71 тис. краян перебивалися тоді без заробітків (на початку цьогорічного листопада в області було 26,8 тис. безробітних), а підприємства пропонували працевлаштування лише 1,3 тис. особам (у базі вакансій наприкінці жовтня п. р. налічувалося 4,6 тис. пропозицій працевлаштування).

Власне для того, щоб випускники політехнічного інституту успішно розминулися з безробіттям, опанували навички самопрезентації, а представники фірм і компаній запізналися з майбутніми працівниками, коли ті ще навчаються, й виникла ідея провести Ярмарок кар’єри-98.

Із того часу такі заходи у столиці Галичини стали традиційними. Спершу вони проводилися в актовій залі НУ «Львівська політехніка», згодом площадкою для зустрічі тих, хто шукає роботу і її пропонує, слугувало приміщення Львівського палацу мистецтв, а з 2012 року – весняний  велелюдний захід під назвою «Тебе шукає робота!» перемістився на  центральну алею м. Львова. У середмісті у дерев’яних хатинках, які рядочками виструнчилися перед оперним театром, понад 100 фірм і компаній у травні 2012 року пропонували відвідувачам роботу, 20 із яких представляли ІТ-сферу. Окрім ділових перемовин, просто неба можна було пройти профдіагностичне тестування, навчитися писати резюме, опанувати складові техніки пошуку роботи, отримати всебічну інформацію з програмно-апаратного комплексу «Профорієнтаційний термінал».

Згодом вуличний захід був доповнений новими цікавинками: презентацією найбільш затребуваних на Львівщині професій, професіографічною вікториною «Професійна арена», майстер-класами безробітних, котрі освоювали такі професії як «кухар», «кондитер», «пекар», роботами професіоналів з перукарського мистецтва, карвінгу з овочів, викладання бруківки та ін. Багатьох учасників «Тебе шукає робота!» зачарували аматорські художні виступи вихованців львівських профтехучилищ і вишів, покази мод, демонстрація власноруч виготовлених пряників, тістечок, тортів тощо.

Чимало зустрічей працедавців із пошуковцями роботи відбулося й у приміщенні Львівського міського центру зайнятості. Традиційно двічі на рік тут проходять ярмарки вакансій для осіб з інвалідністю, під час яких краяни з особливими потребами мають змогу знайти роботу, поглибити рівень знань з аспектів пошуку місця праці, дізнатися, як оминути психологічні бар’єри, що виникають на шляху до продуктивної зайнятості.

Звісно, з року в рік удосконалюються форми і методи організації заходів для працедавців, безробітних та учнівської молоді. Вони видозмінюються, доповнюються цікавими елементами, адже життя не стоїть на місці, розвиваються новітні технології, модернізуються послуги. Ось і цього року карантин не завадив організувати 33-ій Ярмарок кар’єри, який проходить в онлайн-режимі. Однак від форми проведення його значення для загалу не зменшилося, а навпаки захід засвідчив, що служба зайнятості разом із соціальними партнерами йде в ногу з часом, використовуючи всі ресурси для збалансування попиту і пропозиції робочої сили.

Відділ інформаційної роботи Львівського ОЦЗ