28.10.2016 | 12:01

Днями у приміщенні Львівського вищого професійного училища харчових технологій за сприяння обласного центру зайнятості відбувся Ярмарок кар’єри. Захід поєднав у собі одразу дві локації: поки в одному залі тривали майстер-класи, в іншому – відбувалися кваліфікаційні інтерв’ю працедавців з потенційними працівниками.

За одним зі столів дівчата вправними рухами чарували над створенням їстівних прикрас до тортів. «Для кондитера важливо мати чуття, смак і любити свою справу, – не відриваючись від ліплення жовтих і рожевих

квіточок, каже студентка ВПУ Іра. – Я з дитинства обожнювала випікати всілякі смаколики, але якщо раніше це було лише хобі, то тепер займатимуся цим професійно і зароблятиму не менш як 5000 гривень».

Христина і Марічка, котрі ось уже другий рік вчаться на продавців продовольчих і непродовольчих товарів, розповідають, що труднощів із працевлаштуванням не буде, адже обрана ними професія нині є чи не найактуальнішою у західному регіоні. «Щороку у Львові відкриваються нові торгові

центри, а ще десятки, якщо не сотні магазинів, супермаркетів, крамничок, тому наш фах «в тренді», – роздумують юні панянки.

Помічаю молодого хлопця, котрий віртуозно жонглює шейкером. Як з’ясувалося, Ігор мріє про власний ресторан, має певний досвід роботи у закладах харчування, а зараз опановує премудрості барменської справи. Перед ним безліч неймовірно красивих і, мабуть, не менш смачних коктейлів. Другокурсник переконує, що у його майбутній діяльності важливі не лише пропорції того чи іншого напою, але й імпровізація, вміння вислухати клієнтів і догодити їхнім гастрономічним уподобанням.

Трохи далі зауважую дівчину з незвичним ім’ям Калина. Вона – майбутній пекар, що любить малювати. Я ж щиро дивуюся, як це захоплення поєднується з куховарським приладдям? «Випічка – це також мистецтво, – посміхається студентка. – До прикладу, мій фірмовий десерт «Спартак», незважаючи на одні й ті ж складники, щоразу виходить інакшим».

– Клієнт спочатку повинен наїстися очима, а вже потім приступати до споживання їжі, – запевняють гостей майстри карвінгу, котрі можуть з будь-якого продукту зробити квіточку, кущик, чи навіть цілу композицію. – У час, коли майже всі кафе та ресторани пропонують більш-менш схожі страви, заманити відвідувачів можна хіба що незвичним оформленням. А ще нині модно запрошувати спеціалістів нашого профілю для декорації фуршетних столів на весілля, ювілеї, корпоративи, хрестини тощо. І платять за такі послуги чималі гроші. Новинка все ж таки.

Намилувавшись талантами та здібностями вихованців ВПУ харчових технологій, поспішаю поспілкуватися з тими, котрі мали б забезпечити їх офіційним місцем праці та достойною зарплатою.

Найбільш людно, і це зовсім не дивно, біля ресторації Бачевських. Молодь обступила директора Т. Ярового, аби не пропустити жодного слова. Загалом потрібно майже сорок працівників, серед яких офіціанти, бармени, кухарі, продавці-консультанти та інші.

– «Мережа «Кумпель», частиною якої ми є, постійно розширюється, розростається, – з приємністю зауважує п. Тарас. – Тому попит на кваліфікований персонал завше є. Досвід роботи не обов’язковий, прерогатива – бажання вчитися та працювати. Заробітна плата стартує від 3500 гривень, забезпечуємо повний соціальний пакет, у тому числі вечірній довіз працівників, систематично проводимо тренінги тощо».

Поруч розмістився представник ресторану «Вілла Австрія», котрий серед найважливіших вимог до кандидатів називає чесність, працелюбність, комунікабельність, стресостійкість і вміння трудитися у команді. Ресторатор переконує, що всього можна навчитися, головне – сильна мотивація. Він зазначає: студентам

пропонуємо матеріальну винагороду у розмірі майже 3000 гривень, яка зростатиме пропорційно до збільшення навиків і вмінь працівника.

За одним столиком ведуть співбесіди одразу двоє працедавців: відомий на західній Україні готель «Жорж» і не менш популярний «Гранд Резорт», котрі задекларували майже десять вакансій, шукають кухарів, пекарів, покоївок, прибиральниць, офіціантів. За їхніми словами, оклади доволі різняться між собою та залежать від графіка роботи та кількості нічних змін.

Понад двадцять вільних місць праці налічується на ПАТ «Концерн Хлібпром», зокрема, для помічника пекаря, формувальника тіста, пакувальника готової продукції, укладальника хлібобулочних виробів та інших. Серед переваг – можливість користуватися безкоштовним службовим автобусом, корпоративні знижки на власні товари, забезпечення спецодягом, гнучкий графік, який можна поєднувати з навчанням, низка різноманітних матеріальних заохочень, подарунки до свят.

Уважно придивляється до варіантів працевлаштування першокурсник Олег. Каже, що хоче знати реалії ринку праці у сьому сегменті економіки. На моє запитання, чому обрав саме Львівське вище професійне училище харчових технологій, з усією серйозністю відповідає: «Це один з найкращих навчальних закладів, де готують кулінарів. А я з дитинства люблю і смачно поїсти, і експериментувати на кухні. А ще тут багато красивих дівчат, а це, що не кажіть, також великий плюс».