24.04.2018 | 09:14

На туристичній мапі Сколівщини, у с. Тухля, віднедавна з’явився новий, цікавий, корисний і захоплюючий об’єкт – козяча ферма. Доглядають за 20 особинами кіз та двома козликами зааненської породи Катерина Тарасенко, вимушено переселена з Алчевська Луганської області, та Катерина Ільків, мати, яка самостійно виховує трьох діточок, родом з Орова.

Ідея створення козиної ферми належить спільно Катерині Ільків та Катерині Тарасенко (Лісовій). Остання певний час викладала «Промисловий маркетинг» у Вищій школі бізнесу у м. Алчевськ. В останні вісім років перед війною працювала директором приватного підприємства. Ще до російської окупації пані Катерина пробувала власноруч варити сири з коров’ячого та козячого молока. Згодом це заняття переросло в хобі. Однак війна внесла несподівані корективи в господарську діяльність і жінка у лютому 2015 року змушена була полишити свій дім. У пошуках прихистку переїхала в карпатський регіон, зокрема в с. Орів на Сколівщині. Там доля звела її з багатодітною матір’ю, яка пережила пожежу, мешканкою Орова Катериною Ільків. Аби дати собі раду в житті, вони спільно взялися реалізовувати ідею розведення кіз та сироваріння.

Тоді вперше жінки спромоглися в домашніх умовах виготовити козиний сир. Власне, серія сирів «Голиця» і названа на честь однойменної верхівки гори в Орові, де саме тоді випасали кіз.

На жаль, перші спроби підприємницької діяльності в цьому селі особливим успіхом не увінчалися. Та це не зупинило заповзятливість обох Катерин. Вони торували дорогу до позитивних змін наполегливо і вперто.

На одній із зустрічей у Сколівському РЦЗ з роботодавцями та безробітними директор Іванна Тимоцко, почувши про започаткування унікального міні-бізнесу, зметикувавши про перспективу такого бізнесу для розвитку туризму, запросила виробників козиних сирів переїхати на терени с. Тухлі, де якраз були два вільні житлові будиночки із господарськими спорудами. Жінки залюбки зголосилися і в жовтні 2017 року перевезли господарку до гірського села.

Паралельно підприємці грамотно і аргументовано зверталися у різноманітні фонди за технічною і фінансовою допомогою. І не без результату: перший грант надала їм Молодіжна християнська організація «UMSA», наступні шанси подарувала Міжнародна організація з міграції «МОМ» та проект від ООН для членів малозабезпечених сімей та переселенців, які мешкають в області. За отримані кошти було придбано спецобладнання – виробничі форми, столи, сита, промисловий і звичайні холодильники, промислові мийки, аналізатор молока, який визначатиме якість сировини, жирність, наявність хвороботворних бактерій тощо.

Також минулого року «Козяча ферма двох Катерин» на запрошення Сколівського РЦЗ взяла участь у проекті «Рука допомоги», який втілюється Міністерством соціальної політики України за підтримки Світового банку. Катерина Ільків в рамках цього проекту отримала можливість придбання трактора для сільгоспробіт.

Впродовж останніх років тезки Катерини продовжували удосконалювати технологію виготовлення сирів і, врешті, домоглися прекрасних смакових якостей продукції.

Разом з тим жінки організовували дегустаційні заходи в місцевих відпочинкових закладах, на різних офіційних зібраннях з метою рекламування продукції. Були учасниками фестивалю «Сколе-Фест 2017» і завоювали собі гарну славу майстерних сироварів.

Настала весна. Щойно завершився зимовий окот. Підприємці змогли зібрати достатньо сировини для виготовлення десятків свіжих плесканок сиру перед Великоднем. Покупців, які допіру вже змогли скуштувати тухлянські козині сири, було дуже багато. Також вдалося продати частину приплоду, а ще з десяток козенят підприємці надалі вигодовують у стаді.

Наразі тривають перемовини з укладення угод на оренду колишніх колгоспних ферм. А ще потрібно узгодити питання випасу худоби, бо пасовищ на цій території обмаль. Саме від цього залежить можливість розширення ферми, збільшення асортименту сирів та обсягів реалізації продукції.

Ферма спеціалізується не тільки на продажі козиного молока і сиру з нього, але й на розведенні кіз і їх селекції. Тож бажаючі можуть придбати там спеціально виведені породи кіз.

Наразі сировари пропонують в невеличких кількостях сири козячі серії «Голиця» – копчений та напівм’який. Козяче молоко і те, що з нього виготовляють, це – не тільки корисно, але й дуже смачно.

Дякуючи тому, що сир екологічно чистий, без сторонніх домішок, його залюбки везуть до Києва, Львова, Івано-Франківська, Харкова...

Тепер козина ферма в Тухлі стала популярною туристичною та екскурсійною атракцією у Львівській області і карпатському регіоні зокрема.

Більше того, фермери стали учасниками туристичного Кластеру «Бойківські газди», а пані Тарасенко – членом його правління. Фермерки тепер стануть постійними учасниками різноманітних агропромислових форумів, туристичних фестивалів та ярмарків.

Туроператор «Відвідай» планує привозити на козину ферму у Тухлю відпочивальників.

Як розповідає пані Катерина Тарасенко, вони могли би продавати сири в найбільш престижних ресторанах та магазинах, як приміром у «Кумпелі» чи в ресторації «Бачевських», однак, мізерні партії (50-60 кг на місяць) не дозволяють цього (вони потребують щонайменше до 300 кг в місяць). Хоча за смаковими якостями та зовнішнім виглядом сири «Голиця» від двох Катерин отримали окремішнє визнання дегустаторів-професіоналів.

Під час екскурсії фермою туристи відвідують міні-цех, де жінки виробляють козині сири за власними рецептами і традиціями наших предків, слухають поради, як виготовляються різні сорти сирів, скільки часу це триває, від чого залежить смак сиру. Гості, особливо діти, граються з кумедними тваринками, мають нагоду фотографуватися на пам’ять.

Природа чарує, природа годує і дає натхнення до праці. Сподіваємося і віримо, що у місцевих сироварів у майбутньому все буде добре. А тоді і вони, і ми матимемо зиск від тієї справи.

 

Тетяна ЗІНКЕВИЧ, газета «Бойківська думка»