08.10.2018 | 09:31

Питання легалізації зайнятості населення є сьогодні надзвичайно важливим. На жаль, стрічаються непоодинокі випадки, коли працедавці свідомо нехтують нормами трудового законодавства, а наймані працівники не наполягають на укладанні трудових договорів під час працевлаштування. Багато хто живе днем нинішнім, надаючи перевагу тимчасовим сумнівним «вигодам». Тому останнім часом шириться тенденція щодо використання найманої праці без належного оформлення документів та виплати заробітної плати у конвертах.

Без сумніву, від тіньової зайнятості потерпає передусім працівник, що погоджується виконувати таку роботу. Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє людину праці гарантованого розміру заробітної плати, оплачуваної відпустки та оплати періоду вагітності та пологів, права на оплату лікарняного, можливості працювати скорочений робочий день або тиждень. До того ж працю нелегала можуть використовувати у вихідний і святковий день. Така особа втрачає право на допомогу з безробіття, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві й професійних захворювань, пенсійне забезпечення тощо.

Слід пам’ятати, що використання прихованих трудових відносин призводить до зменшення надходжень до бюджету, а ці кошти могли б бути використані для підвищення добробуту краян, реалізації програм соціально-економічного розвитку, зокрема будівництва доріг, освітлення населених пунктів, закупівлі медичних препаратів тощо.

Відповідно до норм Кодексу Законів про працю України особа не може бути допущена до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням власника чи уповноваженого ним органу, а також подання до Державної фіскальної служби України повідомлення про прийом працівника на роботу.

Відповідно до ст. 265 КЗпП юридичні та фізичні особи-підприємці, що використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ – у 30-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, а це складає станом на сьогодні – 111690 гривень. А у разі порушення інших вимог трудового законодавства – у відповідних розмірах, зазначених у цій статті.

Відтак працівники, котрі одержують зарплату в конвертах, свідомо сприяють порушенню чинного законодавства, не наполягаючи на тому, щоби трудові відносини були офіційними. Сьогодні кожен сам повинен вирішити, що є для нього головнішим: жити одним днем чи бути соціально захищеним і впевнено простувати у завтра.

Хотілося б, щоб до питання легалізації оплати праці з розумінням підійшли як наймані працівники, так і працедавці. Адже тільки тоді наша країна може розраховувати на європейське майбутнє.

Марія Мочерад,  в. о. начальника відділу взаємодії з роботодавцями Новояворівської міської філії Львівського ОЦЗ