22.12.2023 | 10:16

Василь Медведюх, власник приватної агрофірми «Радич-2», про корів знає буквально все: як погода впливає на надої, які корми підвищують жирність молока, що слід враховувати під час процесу доїння, які фактори впливають на самопочуття та продуктивність тварин.

«Я продовжив батькову справу, – розповідає Василь Зіновійович. – Починав з 10 корів, тепер на фермі майже 30. До 2026 року планую збільшити поголів’я худоби до 50. Маємо маленьку сироварню, у ній ми переробляємо молоко на сир. Влітку вдається за тиждень виготовити 250-300 кілограмів цього екологічно чистого продукту, на який завжди є попит».

Дізнавшись на одній із конференцій для сільгоспвиробників про урядовий проєкт «єРобота», В. Медведюх вирішив скористатися програмою. Написав бізнес-план, подав заявку через портал «Дія», а невдовзі отримав позитивне рішення та 250 тисяч гривень для закупівлі нового обладнання.

«Програма дуже вигідна для підприємців, – ділиться думками пан Василь. – Адже купляєш те, що тобі найбільш необхідне, а повертаєш державі кошти у вигляді сплати податків. Я придбав гроєприбиральний транспортер, уже переробив стійла для його встановлення. Автоматизація процесу видалення гною у приміщенні, де утримуються тварини, дозволить належно підтримувати чистоту та поліпшити мікроклімат у корівнику, а головне – зменшити важку ручну працю, пов’язану з прибиранням. За грантові кошти також закупили гумові килимки для корів. Знаєте, коли ми їх тільки постелили, то наші красуні у перші дні просто здивовано стояли, боялися на них лягати. Тепер звикли. Це покриття вберігає тварин від багатьох захворювань, у тому числі маститу, а також зменшує навантаження на суглоби, забезпечує чистоту вим’я».

Як зазначив господар, на фермі вже працюють два нові працівники. А якби була можливість, то він скористався б ще двома-трьома такими державними програмами для розширення господарської діяльності. Тваринництво – нелегкий хліб. У цьому бізнесі нема свят чи вихідних. Корови потребують щоденної опіки та праці, за що віддячують щедрими надоями. За словами п. Василя, до війни їхня родина не лише займалася тваринництвом, а й організовувала для дітей місцевих шкіл квести. Недарма його ферма називається «Молочне ранчо». Школярі мали змогу побавитися з телятками чи молоденькими кізками, проїхатися на бричці сільськими угіддями, поспостерігати за процесом виготовлення сиру, погойдатися на гойдалці біля озерця у «Долині бобрів».

Через війну туристичний напрям бізнесу родина Медведюхів згорнула. «Після перемоги ми охоче будемо знову приймати на своєму ранчо гостей, – продовжує розмову фермер. – Маємо намір прокласти веломаршрут, організувати безпечне катання на човні, відновити поїздки на бричці. Словом, будемо дарувати приємні емоції».

Консультації з питань участі у програмі «єРобота» можна отримати у підрозділах обласної служби зайнятості (адреси – за посиланням), а також за тел.: (032)2323490, +380966825183. Подробиці –  тут .